workplace we are

Biuro z dostępem do morza I Nordea Bank | Warszawa

Biuro z dostępem do morza I Nordea Bank | Warszawa

30.05.2022 / Koncepcja Baltic Sea Office łączy to, co najlepsze w naszych projektach dla tej marki. A nawet więcej: wewnętrzny wodospad, sztuczne słońce i wiszącą klatkę schodową. Warszawa, Gdynia, Łódź… nasza współpraca z Nordea Bank zaowocowała w ciągu kilku lat projektami na około 40 tys. m² powierzchni biurowej. Szczególnie ciekawe jest to, co dzieje się w kompleksie Libra przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie.

Najwyższe piętra zajmuje futurystyczne centrum dowodzenia IT banku, Nordea Horizon. Na dolnych piętrach pracują pozostałe, międzynarodowe zespoły. Ich siedzibą jest Baltic Sea Office. Projekt wykończenia 4,3 tys. m² powierzchni biura udało się zakończyć tuż przed pandemią, w 2020 roku. Jednak prawdziwe życie wróciło do biura dopiero dwa lata później. I wtedy okazało się, że w erze pracy hybrydowej nasze śmiałe (wówczas) pomysły na elastyczne, przyjazne dla samopoczucia wnętrze sprawdziły się na medal.

 

Morze przychodzi do Warszawy

Koncepcja Baltic Sea Office stanowi klamrę koncepcyjną wszystkich biur Nordea Bank w Polsce i łączy to, co najlepsze w naszych projektach dla tej marki. Inspirację dla warszawskiej siedziby zaczerpnęliśmy zwłaszcza z projektowanego przez nas oddziału dla programistów w Gdyni (to prawdopodobnie najbardziej zielone biuro na świecie!), a dzięki zaufaniu klienta mogliśmy zastosować kilka rzadko spotykanych rozwiązań.

W strefie wspólnej powstała pierwsza w Polsce niezabudowana ściana wodna we wnętrzu biura. Dzięki tej instalacji pracownikom banku na co dzień towarzyszy przyjemny szmer wody, który nie tylko jednoznacznie kojarzy się z morzem, ale przede wszystkim wycisza i relaksuje. Konstrukcję udało się dyskretnie wkomponować w otoczenie, tak aby zachowała lekki wygląd. Górny zbiornik jest ukryty w panelach sufitowych, a dolny został zabudowany donicą.

 

Słońce w środku biurowca

Wnętrze biura doświetla coelux, czyli lampa sufitowa imitująca światło słoneczne wpadające przez „świetlik”. Doświetlenie środkowej części budynku zapewnia nie tylko przyjemny nastrój. Pozwala także lepiej wykorzystać dostępny metraż piętra. Dzięki coeluxowi atrakcyjna dla człowieka przestrzeń może powstać tam, gdzie dotychczas mogły funkcjonować tylko pozbawione dostępu do światła dziennego pomieszczenia gospodarcze.

 

Wisząca klatka schodowa

W Baltic Sea Office wewnętrzna klatka schodowa została podzielona na pół, i to w sposób nietypowy: górna część wisi i nie styka się z dolną częścią.

Dwukondygnacyjna przestrzeń Baltic Sea Office, oprócz efektu estetycznego, daje również realne korzyści funkcjonalne. Amfiteatralny układ można wykorzystać podczas spotkań i prezentacji w większym gronie, co przydaje się zwłaszcza przy wydarzeniach firmowych. 

 

Opowieść o Bałtyku

Osią koncepcyjną wystroju Baltic Sea Office jest opowieść o roli Bałtyku jako przestrzeni wspólnej łączącej Polskę i Skandynawię. Minimalistyczny styl wnętrza oraz paleta kolorystyczna inspirowana linią brzegową Bałtyku odzwierciedla skandynawskie korzenie Nordea Bank.

Wystrój i akcenty kolorystyczne dostosowaliśmy do funkcjonalności pomieszczeń. Niektóre miejsca mają intensywniejszy, bardziej scenograficzny wystrój – zwłaszcza te w strefie dla gości. Ich celem jest nie tylko pobudzać kreatywność, ale także budować wizerunek firmy u odwiedzających. Z kolei strefy pracy, gdzie pracownik spędza więcej czasu, są bardziej stonowane, by wspierać pracę w skupieniu.

 

Przestrzeń, która zdała egzamin z plastyczności

W „sercu” Baltic Sea Office, czyli przestrzeni wspólnej na parterze, zaproponowaliśmy system nadproży i ścian mobilnych. Dzięki nim można wydzielić przestrzeń recepcyjną na kilka sposobów. 

Z kolei przestrzeń biurowa pozwala na organizację tzw. dailies, codziennych spotkań dla zespołów pracujących wg metodyki Agile (tutaj więcej o naszych projektach przestrzeni zwinnych).

Inwestycja w pomysłowo i funkcjonalnie skonstruowaną przestrzeń, a zwłaszcza w mobilne ściany ułatwiła pracownikom Nordea Bank przejście trudnego okresu pandemii. Biuro zaprojektowaliśmy tak, żeby pracownicy mieli jak najwięcej potrzebnych rzeczy pod ręką, żeby nie musieli chodzić daleko, np. do kuchni. Na wydzielonych korytarzach oraz w odpowiednio zaaranżowanych przestrzeniach biurowych interakcje były ograniczone, więc pracownicy mogli czuć się bezpiecznie.

 

Biuro, które przyciąga pracowników

W 2022 roku przestronne, pełne słońca i zieleni biuro przyciąga pracowników i sprawia, że chętnie pracują na miejscu. Pracownikom bardzo podoba się, że przestrzeń ich zaskakuje, raz pobudzając, raz wyciszając. Nieszablonowa koncepcja Baltic Sea Office buduje także markę pracodawcy u kandydatów do pracy w Nordea Bank. W czasach dominacji pracowników wiedzy, tzw. „złotych kołnierzyków”, ciekawie urządzona przestrzeń biura staje się argumentem na korzyść pracodawcy.

Dzięki badaniom własnym i obserwacji globalnych trendów wiemy, jakie rozwiązania są przyszłością pracy hybrydowej. Wiemy też, że multifunkcyjna przestrzeń, choć droższa na etapie inwestycji, pozwala na niskokosztowe dostosowanie jej do wielu nieprzewidzianych scenariuszy. To szczególnie ważne, ponieważ po pandemii koszt urządzenia 1 m² powierzchni biura wzrósł o ok. 15%.

Pandemia potwierdziła, że w koszt rozwiązania warto wkalkulować jego elastyczność i zbliżenie do natury.

Autorzy

Zarząd: Dominika Zielińska, Bogusz Parzyszek

Architekci prowadzący: Dominika Zielińska, Aleksandra Czarnecka, Tomasz Wontor

Zespół projektowy: Natalia Leszczyńska, Aleksandra Piotrkowicz

Wsparcie projektowe: Urszula Dziedzic, Maciej Kolak, Sylwia Rebelo, Kevin Rebelo

Wizualizacje: Marcin Biliński, Rafał Mikulski

Space branding & wayfinding: SpaceID / Damian Bieniek

Zdjęcia: Adam Grzesik

Tekst: Marta Smyrska, Grażyna Zawada

 

Projekt

Wielkość: ~ 4 300 m2

Lokalizacja: ul. Daimlera, Warsaw

Czas trwania: 15 miesięcy

v