workplace we are

Elastyczny skandynawski minimalizm

Elastyczny skandynawski minimalizm

20.02.2024 / Zaprojektowaliśmy biuro dla firmy z branży konsultingowej. To już drugi projekt dla tego Klienta. Po sukcesie biura we Wrocławiu https://workplace.pl/pl/story/biuro-modulowe-i-klient-poufny/, zdecydował się na współpracę przy kolejnym – w Poznaniu. Proces rozpoczął się jeszcze w 2020 r, kiedy przeprowadziliśmy ankietę dla całej organizacji – badającą potrzeby dotyczące przyszłych biur i modelu pracy. Stworzyliśmy nową wyjściową strategię przestrzenną dla tego biznesu. Projekt dla Poznania rozpoczął się od weryfikacji przyjętych założeń. Celem było dostosowanie strategii do szczególnych potrzeb pracowników w tym regionie. Po serii wywiadów i warsztatów, przystąpiliśmy do projektowania.

Po wyborze budynku przez klienta przystąpiliśmy do prac projektowych, angażujących również pracowników za pomocą warsztatów i ankiet dotyczących proponowanych rozwiązań. Wspólnie z przedstawicielami firmy Arcadis uczestniczyliśmy w negocjacjach z budynkiem, dopasowaniu projektu budżetu i prowadziliśmy nadzory autorskie nad inwestycją.

Już w trakcie realizacji okazało się, że zespół z Poznania będzie się rozrastał. W przyspieszonym trybie stworzyliśmy projekt ekspansji na sąsiednią powierzchnię, która po ukończeniu została połączona z pierwotnie planowaną. Wg. zespołów Klienta ekspansja była świetną decyzją, ponieważ frekwencja w nowym biurze jest tak wysoka, że bez tego zabrakłoby miejsca dla wszystkich chętnych.

Wspólnie z Klientem przeprowadziliśmy dogłębne badania dotyczące strategii przestrzeni. Stąd wiemy, że dla pracowników bardzo ważna jest elastyczność i autonomia podejmowania decyzji o miejscu pracy. Z międzynarodowych badań ilościowych Leesman również wiadomo, że dobrze zaprojektowane, funkcjonalne biuro jest kluczowym elementem, który bez nakazów przyciąga pracowników do pracy w nim. Dlatego stworzenie odpowiadającej na potrzeby przestrzeni było celem Klienta. I to się udało. Biuro w Poznaniu jest pełne. Pracownicy są z niego zadowoleni (co potwierdziła ewaluacja), a jeszcze w trakcie realizacji podjęto decyzję o rozbudowie.

Jak design wpływa na nasze samopoczucie?

Design biura opiera się na subtelnych, stonowanych kolorach ziemi od beży, brązów po stonowaną szarość i zgaszoną zieleń, co sprzyja koncentracji. Również zapewnia uczucie lekkości i przestronności. Dodatkowo, wprowadziliśmy dużą ilość drewnianych elementów, które nawiązują do natury oraz ocieplają wnętrze. W biurze pojawiło się także dużo roślin. Już w strefie wejściowej naszą uwagę przykuwa zielona ściana. W projekcie połączyliśmy minimalizm – czyli proste bryły, geometryczne linie i oszczędność form, ze skandynawskim ciepłem i prostotą.

„Jest rewelacja – całościowo jesteśmy zachwyceni – teraz z radością chodzimy do biura – jest przepiękne! Design, kolorystyka, ilość roślin – ściana zieleni w recepcji jest super.” – tak mówi jeden z pracowników.

Specjalnie zaprojektowanym elementem we wnętrzu są akustyczne obrazy, które pełnią nie tylko funkcję akustyczną, ale również stanowią element dekoracyjny, dodając eleganckiego sznytu połączonego z domowym charakterem. Geometryczne kształty, które dominują zarówno w akustycznych obrazach, jak i w szronieniach na ścianach, tworzą spójny motyw przewodni. Te abstrakcyjne formy przechodzą płynnie w znane miejsca na mapie Poznania na ścianach szklanych, tworząc unikalny charakter przestrzeni.

Ostateczny efekt to biuro, które nie tylko spełnia funkcjonalne potrzeby pracy hybrydowej. Również inspiruje, wzmacnia kreatywność i współpracę zespołową oraz tworzy przyjazne środowisko, w którym pracownicy z przyjemnością spędzają czas.

Połączenie domu i biura. Czy to możliwe?

Przesłanką projektową było stworzenie biura, które skutecznie zachęca pracowników do pracy w biurze, łącząc w sobie elementy domowego komfortu z funkcjonalnością biura. Poprzednie biuro nie spełniało potrzeb pracy hybrydowej, a praca zdalna nie sprzyjała wymianie wiedzy i współpracy zespołowej. Zaprojektowaliśmy biuro, które odpowiada na różnorodne potrzeby, od pracy w skupieniu do stref współpracy. Ważne dla nas było zadbanie o strefy pracy zespołów, które zostały specjalnie wydzielone i podzielone na mniejsze przestrzenie, dodatkowo wygłuszone akustycznymi zasłonami.

„To biuro nie jest open spacem – jest poprzedzielane – siedzimy w mini biurach. Ja open space to kojarzę z lotnisk 🙂 – tutaj udało się zrobić pofragmentaryzowane i nie masz poczucia, że siedzisz na widoku – to jest super.” – mówi pracownica.

W biurze pojawiły się różnego rodzaju przestrzenie do spotkań – od sal po mniejsze focusy do pracy indywidualnej w skupieniu. Pojawiły się także budki akustyczne, które wspierają szybkie spotkania ad hoc. Największym osiągnięciem jest poprawa komfortu głównej przestrzeni pracy i sąsiednich stref wsparcia. Praca na open space i mimowolna wymiana wiedzy są ważnym aspektem kultury organizacyjnej Klienta. W miejscu dużych, słabo wyciszonych przestrzeni powstały niewielkie, komfortowe strefy zespołów otoczone strefami wsparcia, które umożliwiają utrzymanie ciszy w strefach pracy. Oświetlenie można regulować na poziomie 2 sąsiadujących osób, regulować temperaturę w małej grupie i wydzielać przestrzeń zasłonami. Poprawiono wyposażenie w technologię – monitory, stacje robocze, indukcyjne ładowarki. Część biurek jest wyposażona w elektryczny system regulacji wysokości, część odnowiona i wykorzystana z poprzedniego biura, co świadczy o tym, że ochrona środowiska dla klienta jest bardzo ważna.

Biuro przeszło też upgrade technologiczny – ujednolicono wyposażenie IT biurek i sal spotkań, co pozwala teraz na łatwe odbywanie spotkań hybrydowych poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii audio-video. Wprowadzono zintegrowany system rezerwacji sal, biurek i miejsc parkingowych. Są też inteligentne lockery firmy Collectomate.

 

Autorki i autorzy:

 • Zarząd: Bogusz Parzyszek, Dominika Zielińska
 • Zespół projektowy: Ewelina Jezierska-Podolska, Aleksandra Piotrkowicz i Daria Żarnoch
 • Zespół techniczno – badawczy: Rafał Mikulski, Igor Łysiuk, Barbara Majerska
 • Prowadzenie projektu po stronie Workplace: Paweł Kołodziej
 • Wizualizacje: Paweł Deroń
 • Space branding i wayfinding: Damian Bieniek Forward Agency

Projekt

 • Wielkość: 647 mkw
 • Czas trwania: 10 miesięcy
 • Lokalizacja: Poznań

Współpraca / partnerzy / dostawcy:

 • Hoof – meble
 • Modern classic – sufity akustyczne
 • Acustio – panele akustyczne
 • Mute design – budki do spotkań
 • Creo Concept – ściany szklane
 • Trilux – oświetlenie
 • Concession – zabudowy meblowe
 • Zero Waste Design – posadzki

v