workplace we are

Generali | Nowoczesna rewitalizacja w duchu włoskiego renesansu

Generali | Nowoczesna rewitalizacja w duchu włoskiego renesansu

07.09.2022 / Warszawska siedziba międzynarodowego ubezpieczyciela zmieniła się z eklektycznej, chłodnej przestrzeni w uporządkowane, przyjazne człowiekowi wnętrze. Przestronne biuro wspiera budowanie relacji i współpracę w zespołach. Po trzech latach prac projektowych i obostrzeń pandemicznych życie wraca do odnowionego obiektu. Jego nowym najemcą jest Generali. Ogromna przestrzeń podzielona została na miejsca o różnorodnym przeznaczeniu, a atrium zyskało nowy wygląd wzorowany na włoskim renesansie. 

 

Poniżej 3 minutowy film podsumowujący projekt i realizację na youtube

Pochodząca z Włoch firma ubezpieczeniowa szukała projektanta do rewitalizacji swojej siedziby w historycznym budynku przy Senatorskiej. Szczególnie zależało jej na odnowieniu wewnętrznego lobby, któremu brakowało spójności estetycznej. Chłodne i surowe materiały nie zachęcały do spędzania czasu w tym miejscu.

Podróż od ładne” do wykonalne”

Rewitalizacja biura Generali była projektem o dużej skali – obejmowała aż 13,5 tys. mkw, czyli mniej więcej tyle, ile powierzchnia Placu św. Marka w Wenecji! Na barkach zespołu Workplace, oprócz koncepcji, spoczywało także przygotowanie dokumentacji do projektu przetargowego na wybór wykonawcy. W projekt zaangażowanych było na stałe 5 osób, a 3 dodatkowe wspierały je w zależności od potrzeb.

Pandemia znacznie zwiększyła poziom komplikacji. W trakcie trwania projektu zmienił się zespół po stronie klienta. W odpowiedzi na ewoluującą koncepcję biura musieliśmy wprowadzać pewne optymalizacje wykonawcze i uzgadniać je z firmą odpowiedzialną za fit-out.

Atrium jak renesansowa agora

Ostatecznie koncepcję warszawskiej siedziby włoskiego ubezpieczyciela przygotowaliśmy w duchu renesansowego miasta. Postawiliśmy na połączenie spuścizny tej epoki: harmonii i proporcji, natury oraz człowieka. 

Zyskało na tym zwłaszcza atrium, stając się wizytówką siedziby Generali: miejscem spotkań, wymiany wiedzy i kreatywnych dyskusji. Przestrzeń uspokoiliśmy, wprowadzając ciepłe i kolorowe materiały oraz zieleń. Balustradę z profili chromowanych wymieniliśmy na stonowane mleczne szkło. 

Fokus na humanistyczne biuro przyszłości

Z badania State of Hybrid Work 2022: Europe jasno wynika, że miejsce pracy, które nie potrafi dostosować się do nowych czasów, może zniechęcać pracowników, którzy chcą się związać z pracodawcą na dłużej. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez firmę badawczą McKinsey & Company, zwłaszcza młodsi pracownicy (w wieku 18-29 lat) są najbardziej zainteresowani hybrydowym trybem pracy, licząc na mentoring i możliwość nawiązywania kontaktów.

Zastanawiając się nad optymalnym połączeniem wytycznych Generali z naszymi pomysłami, staraliśmy się skupić na roli, jaką ta przestrzeń ma pełnić w kolejnych latach, aby zachęcić pracowników do powrotu do biura. Myśląc o jasnych i przestrzennych miejscach, w których człowiek czuje się dobrze, wprowadziliśmy harmonijny, neutralny design w cieplejszych kolorach także w przestrzeniach do pracy w skupieniu. Efektem antropocentrycznego, neorenesansowego myślenia jest także podwyższony standard miejsca pracy: cieplejsze kolory, ergonomiczne wyposażenie, lepsze oświetlenie, a także dużo stref do nieformalnych spotkań.

Autorzy

Zarząd: Dominika Zielińska, Bogusz Parzyszek

Architekci prowadzący: Aleksandra Czarnecka, Katarzyna Gajewska-Kulma, Rafał Mikulski

Zespół projektowy: Aleksandra Piotrkowicz, Sylwia Rebelo, Weronika Pariaszewska, Barbara Majerska

Wsparcie projektowe: Ewa Jędras, Urszula Dziedzic, Maciej Kolak, Michał Pyka, Maria Shapoval, Katarzyna Brzostek

Wizualizacje: Paweł Deroń

Zdjęcia: Adam Grzesik

Tekst: Marta Smyrska i Grażyna Zawada

 

Projekt

Wielkość: ~ 13 500 mkw (7 kondygnacji)

Lokalizacja: ul. Senatorska 18, Warszawa

Czas trwania: 18 miesięcy (proces projektowy), 32 miesiące do wprowadzenia Klienta

 

v