workplace we are

Lider branży finansowej – międzynarodowa współpraca nad Bałtykiem

Lider branży finansowej – międzynarodowa współpraca nad Bałtykiem

19.01.2024 / Klient z branży finansowej

Światowy Lider Rynku Finansowego odnotował znaczący sukces, prezentując w październiku 2023 roku swoje nowe biuro w Gdyni. Obejmujący 8,000 m2 przestrzeń w 3T Office Park projekt zrealizowany w ciągu 13 miesięcy, stanowi wyraz zaangażowania Klienta w zrównoważony rozwój, dobrostan pracowników oraz lokalną kulturę. W niniejszym studium przypadku pokazane są wspólne wysiłki międzynarodowej koordynacji wielu specjalistów –  w tym Workplace.

Przegląd Projektu

– Lokalizacja: 3T Office Park, Gdynia

– Powierzchnia: 8,000 m2, przestrzeń dla ponad 1,000 pracowników

– Czas trwania: 13 miesięcy

– Partnerzy:

– Projekt Koncepcyjny: Scott Brownrigg

– Realizacja i Nadzór Projektu: Workplace

– Opracowanie projektów branżowych i konsultacje: WSP

– Zarządzanie Projektem: Arcadis

Biuro w Gdyni zostało zaprojektowane jako strategiczne centrum wspierające funkcje operacyjne, analizy danych oraz technologii. Nacisk na zrównoważony rozwój, dobrostan pracowników i lokalną kulturę odzwierciedla zaangażowanie firmy w dostarczanie zaawansowanej i sprzyjającej współpracy i elastycznym formom pracy przestrzeni biurowej.

Wyzwania i Rozwiązania

– Współpraca: Zapewnienie synergii między koncepcją projektową autorstwa Scott Brownrigg (UK) a projektem wykonawczym autorstwa Workplace było kluczowym wyzwaniem, skutecznie rozwiązany poprzez efektywną komunikację i koordynację. Zaangażowanie wszystkich uczestników procesu pozwoliło na jak najlepsze odzwierciedlenie założeń i projektu Design oczekiwanego przez Klienta.

– Zrównoważony Rozwój: Projekt zakładał wykorzystanie lokalnych materiałów zamiennych do tych wybranych na etapie koncepcji w celu zminimalizowania wpływu na środowisko i ograniczenie śladu węglowego – zgodnie z zaangażowaniem Klienta w odpowiedzialność ekologiczną.

– Praca hybrydowa i integracja technologii: Zaawansowane systemy zarządzania budynkiem oraz system sterowania zajętością biura zostały wdrożone w celu optymalnej efektywności operacyjnej. Projekt uwzględniał elastyczność rozwiązań przestrzennych, umożliwiającą dostosowanie do różnych wzorców pracy i potrzeb pracowników, wspierając tym samym zaangażowanie Klienta w model hybrydowy. Wszystkie biurka są regulowanej wysokości, by odpowiadać na indywidualne potrzeby. Każdy pracownik ma do dyspozycji locker na sprzęt i prywatne akcesoria. System rezerwacji biurek, salek i budek akustycznych umożliwia dowolną zmianę miejsca pracy w rytmie dnia w zależności od potrzeb.

– Integracja Kulturowa: Zaobserwowane przez projektantów elementy stanowiące o lokalności Gdyni zostały wkomponowane w projekt, odzwierciedlając tym samym tożsamość kulturową lokalizacji i dając poczucie przynależności pracownikom w Polskim oddziale.

– Usprawnienia Technologiczne: Wdrożono ulepszoną łączność internetową i narzędzia cyfrowe, aby wspierać efektywne przyjęcie pracy hybrydowej.

Kluczowe Decyzje

– Wykorzystanie Przestrzeni: Wprowadzenie do biura dużej przestrzeni przeznaczonej do współpracy i organizowania wspólnych wydarzeń i nieformalnych interakcji podkreśliło znaczenie wzmacniających wspólnotę okoliczności. „SuperHub” to serce nowego biura.

– Projekt Wnętrza: autorzy koncepcji Scott Brownrigg (UK) podjęli szereg decyzji funkcjonalno-estetycznych dając Klientowi przestrzeń odzwierciedlającą lokalność, kontekst i energię polskiego wybrzeża. Poznajcie kluczowe decyzje, które nadały unikalny charakter tej przestrzeni:

  • zachowanie industrialnej estetyki budynku pozostawiając odkrytą oryginalną konstrukcję betonową;
  • połączenia na styku wykładzin oddających kolejne warstwy nabrzeża: las iglasty, wydmy piaskowe i wodę Bałtyku;
  • wprowadzenie granatu do palety kolorystycznej jako połączenie identyfikacji wizualnej Klienta wraz z głębią morza;
  • elementy graficzne tętniącego życiem miasta Gdyni;
  • obłe, miękkie i falujące kształty niczym fale morskie;
  • nawiązania do żeglugi morskiej takiej jak plecione liny, drewno, łuki;

Efekty

– Odbiór użytkowników: Projekt spotkał się z uznaniem zarówno ze strony zarządu Lidera Światowego Rynku Finansowego, jak i pracowników, zarówno pod względem jakości wykorzystanych wykończeń materiałowych, akustycznych, decyzji kolorystycznych, jak i funkcjonalności biura.

– Reprezentacja marki: Biuro skutecznie odzwierciedla markę i filozofię biznesową Klienta. Przestrzeń uzupełniona o globalne elementy z zakresu Space Brandingu oraz Wayfindingu ujednoliciła wygląd biura w Gdyni z pozostałymi biurami na całym świecie.

– Odzwierciedlenie lokalizacji: Elementy projektu inspirowane krajobrazem morskim i leśnym Gdyni udanie integrują lokalną kulturę w przestrzeń roboczą. Zapożyczenia wizualne dające ukojenie i kojarzone z naturą spotykają się z pozytywnym feedbackiem od użytkowników nowego biura.

– Zarządzanie Projektem: Akcent położony na jasnym podziale ról i obowiązków między projektantami, wykonawcami i zarządzającymi było kluczowe dla pomyślnego zrealizowania projektu. W efekcie projekt zaprezentował udaną międzynarodową współpracę, podkreślając znaczenie efektywnej koordynacji.

   

Podsumowanie

Projekt biura w Gdyni stanowi wyraz zdolności Workplace do zintegrowania dokładności projektu koncepcji architektonicznej z funkcjonalnym projektem wykonawczym, tworząc we współpracy z zagranicznymi projektantami przestrzeń pracy rezonującą z etosem Klienta z globalnego rynku finansowego i zaspokajając zróżnicowane potrzeby pracowników.

Ta współpraca ustanawia standardy w projektowaniu biur, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój, dobrostan i integrację technologiczną, prezentując potencjał innowacyjnych i współpracujących rozwiązań w branży architektonicznej i projektowej.

 

Autorki i autorzy projektu:

Zarząd: Bogusz Parzyszek, Dominika Zielińska

Zespół Workplace: Aleksandra Czarnecka, Zofia Kurczych, Rafał Mikulski, Tomasz Wontor

Zespół Scott Brownrigg: Beliz Sariyer, Laurence Orsini

Zespół WSP: Leszek Adamczyk, Mateusz Janowski, Karolina Kondraciuk, Grzegorz Radyno, Emilia Śreniawska, Karol Więcek

Zespół Arcadis: Anna Aspesi, Paulina Krukowska, Szymon Mikołajski

Zdjęcia: Adam Grzesik

v