workplace we are

Ørsted część III – Wszyscy na pokład

Ørsted część III – Wszyscy na pokład

Przeczytaj historię projektu naszego autorstwa, trzeciej realizacji dla Ørsted w biurowcu Varso II w Warszawie. To 2 400 mkw powierzchni biurowej dla pracowników IT. Łącznie zrealizowaliśmy w stolicy już 7 000 mkw, a wliczając biuro w Hamburgu wychodzi 10 000  mkw. Workplace w niniejszym projekcie odpowiadało za: space planning, design concept, brief meblowy, projekt przetargowy i nadzory.

To będzie case study na zasadzie opowieści z narratorem przeplatanej zdjęciami. Poprowadzimy Cię przez biuro podczas dnia pracy jednego przykładowego pracownika.

Powierzchnia tego biura jest rozległa niczym wielki statek. To taki morski labirynt. Jego zróżnicowane miejsca oddziałują na zmysły poprzez rozwiązania estetyczne, funkcjonalne, akustykę, oświetlenie i położenie na planie. Czy da się tu znaleźć prywatną kajutę?

Orsted III pewnego czwartku

Wchodzisz na powierzchnię witany przez nieformalną strefę z okrągłym stołem nad którym zawieszona jest akustyczna oprawa świetlna. To check-in table. Podejdź, przywitaj się ze współpracownikami, odłóż niepotrzebne rzeczy do znajdującej się nieopodal przeziernej garderoby. Zerknij jak mają się rośliny, które swobodnie zwisają ze sklejkowego regału, sztywno sterczą z zielonej ściany lub dumnie prężą liście w wolno stojących donicach. Idź zaparz sobie kawy na dzień dobry. Czekając aż rozgrzeje się ekspres możesz dziś też zrobić sobie selfie w odbiciu srebrnej kuli – możesz wybrać w której. Dzięki nim obraz faluje trochę jak na morzu, w odbiciu fal nigdy nie jest się takim samym. Kawa w dłoni? Power on? Witamy w Ørsted.

Dotarła(e)ś do strefy connection – możesz wybrać miejsce do siedzenia w niszach, przy dużym stole, przy wysokim stole, przy mniejszych stolikach, z oświetleniem jednorodnym lub takim, które ściemnisz lub rozjaśnisz dostosowując do swoich potrzeb. Na co aktualnie masz ochotę? Czy zamierzasz zjeść drugie śniadanie, lunch, czy oddzwonić do kontrahenta? Złap się na moment z koleżanką z innego działu i podpytaj, jak poszła ostatnia prezentacja.

Czas rozpocząć Twój dzień wypełniony zadaniami. Zapraszamy do strefy pracy. Jeżeli zaczynasz dziś z potrzebą skupienia – zarezerwuj focus room i popracuj w skupieniu. Żółte odbite od sufitu światło pomoże Ci w stworzeniu przyjemnej, nienachalnej atmosfery. Gruba, miękka wykładzina i okładzina z filcu PET otuli Cię eliminując niepotrzebne dźwięki z zewnątrz. Dostosuj wysokość blatu biurka automatycznie, wyreguluj miękki tapicerowany fotel do swoich potrzeb, w prosty sposób podłącz laptopa do ekranów. Możesz zaczynać.

Komfortowa praca przy biurku przywiodła Ci na myśl wiele pomysłów, które dobrze byłoby zderzyć z przełożonym. Nie jest to na razie żadne oficjalne spotkanie więc może złapiesz go w strefie collaboration? Zasłony dadzą odrobinę prywatności i komfortu akustycznego. Siadacie na miękkich fotelach i na gorąco opowiadasz, co możecie wspólnie poprawić lub zmienić. Spotkanie całego zespołu zorganizujecie w przyszły wtorek.

Uciekasz na moment do sali spotkań obok. Dalej są strefy wydzielone i półotwarte, oddzielone rozwiązaniami akustycznymi. Zawsze w pobliżu dostępna jest przestrzeń prywatna – budka akustyczna i focus room. Wykonujesz kilka telefonów i rzutów okiem na przesłany do Ciebie materiał. Przygotowujesz się w ciszy do warsztatów ko-kreacyjnych. Czy zaraz nadejdzie sztorm? Ach, to się nazywa burza mózgów przecież !

Półokrągła przestrzeń jak sala bankietowa na dziobie statku. Półotwarta i półwydzielona. Do bankietu po zakończonym projekcie jeszcze trochę wody upłynie, ale na razie warsztaty poszły świetnie.

Energetyczne kolory zaczerpnięte z brandbooka Ørsted pozwalają na poczucie przynależności i świadomości tożsamości firmy. Zróżnicowane meble dają szansę na pracę przy wysokim stole z dostosowanymi podłączeniami pod mobilne sprzęty. Możesz też zaprosić wszystkich na modułową kanapę z wysokim oparciem i w kółku omówić strategię. A może jedna grupa zostanie przy stole, a druga na mobilnych pufach ułoży sobie potrzebną do rozmów przestrzeń? Oprawa akustyczna i oddzielająca zasłona pochłonie szumy. Ale zasłona jest lekko przezierna – inni pracownicy będą widzieli, że pracujecie nad czymś przydatnym i mogą poczuć przypływ fali energii.

To chyba czas na małą przerwę. W głowach aż buzuje. Dobrze poszukać przestrzeni, która zaadresuje potrzeby regeneracji wielu członków spotkania. Przechodzicie do strefy connection – stworzonej z trzech części, stanowiącej finalnie jedną długą przestrzeń. Jest tam strefa rozrywki, aneks kuchenny z częścią jadalnianą i miły cichy kącik na miękko, który łatwo przetransformować na duże spotkanie typu town hall (chowając meble ruchome w sali obok, a z szaf wyciągając składane krzesełka i ustawiając przed przygotowanym i podłączonym ekranem)

To co? Kto z Was ma ochotę na szybką partyjkę na shuffleboard?

Pozostała część zespołu potrzebuje się zregenerować bardziej statecznie. Zaglądasz do nich z herbatą “kajutę” obok, tuż za przepierzeniem z regału. Flauta. Drewniana podłoga jak na pokładzie tyle, że nic nie skrzypi. Odbijająca lekko światłocień młotkowana blacha daje znać, że pogoda za burtą bywa bardzo różna. Ciepłe światło w niszach podkreśla miękką tapicerkę dającą ulgę zmęczonym plecom. A rośliny? Z nimi zawsze głębiej się oddycha.

Po przerwie czeka Cię jeszcze kilka ważnych zadań dzisiejszego dnia. Wracasz ze strefy connection w kierunku concentration. Chcesz sobie coś wydrukować więc kierujesz się do copy pointu w zabudowie przypominającym przezierną bibliotekę. Regał z półkami na książki świetnie wspomaga komfort akustyczny w biurze. Poza tym lubisz popatrzeć na innych z takich miejsc. Daje Ci to trochę ukrycia a trochę uczestnictwa (we all know FOMO).

Akurat obok dział planowania postanowił wykorzystać dzień pracy w biurze i spotkać się przy dużym stole. Wspólnie opracowują koncepcję marketingową i potrzebują sporo przestrzeni, światła i powietrza. Luźnej atmosfery i zderzeń z innymi pracownikami. Przysłuchujesz się chwilę. Faluje nad Wami rytm kolorowych chmur z filcu i opraw akustycznych. Niebo o tej porze roku różnorodnie odbija się od fal.

Oddalasz się. Za dużo się tu dla Ciebie dzieje. Potrzebujesz się skupić. Dni takie, jak ten są wymagające. Wskakujesz do przeszklonej sali o zaokrąglonych narożnikach, które pięknie załamują odbicia sąsiadujących zabudów. Dobrze doświetlona, komfortowa. Wygodne fotele, tablica suchościeralna, niezawodny ekran i blat stołu z przetworzonego po raz kolejny plastiku. To miejsce na Twojego calla. Życzymy, żeby nie bujało !

Ten pokój jest jak brzask na oceanie. Najpierw ciemny, spokojny, poważny i monumentalny. Dający ciszę, spokój i skupienie, aby już za moment służyć również jasnością, energią, rześkością i dostępnością. Podbić najważniejsze wątki spotkania, służyć wsparciem. Zapewnić ciszę dzięki panelom akustycznym na ścianie. Stworzyć naturalne środowisko dzięki mieszance lnu, konopii, drewnie i zieleni. Ukoić zmysły. Skorzystaj z regulowanego natężenia światła i regulowanych foteli. Tak można pracować.

Gratulacje! Uporałeś się ze wszystkimi zadaniami na dziś. To nie był łatwy dzień ale dobrze przyjść do biura, które o Ciebie dba. I choć niektórych rozwiązań nie widzisz gołym okiem – są tam i czuwają nad tym, by pracowało Ci się jak najlepiej. Love Your Workplace by Ørsted dba o Ciebie.

Zakończ dzień małym odprężeniem w strefie connection. Trafisz tam na pozostałych współpracowników. Ukojenie, trochę intymności, domowa atmosfera. Power off. Do zobaczenia jutro, Ørsted!

 

 

Ørsted to lider w dziedzinie energetyki wiatrowej, znany aktualnie najbardziej z przedsięwzięcia budowy farmy wiatrowej na Bałtyku wspólnie z PGE. Jako Workplace mamy przyjemność współpracować z Ørsted po raz czwarty, wspierając ich w projektowaniu nowych przestrzeni biurowych, z którymi można zapoznać się pod poniższymi linkami:

https://workplace.pl/pl/story/orsted/

https://workplace.pl/pl/story/orsted-hygge-vind/

Tym razem, powierzchniowo największe piętro znajdujące się w trzonie budynku Varso II należało zaaranżować do użytku przez 200 osób, zgodnie z zasadami Love Your Workplace guidelines by Ørsted oraz postrefować na trzy główne strefy będące wspólnym mianownikiem wszystkich biur Klienta na świecie: collaboration, connection and concentration (współpraca, zderzenia i koncentracja)

W tym projekcie ponownie zadbaliśmy o środowisko. To strategiczny cel Ørsted. Duża część mebli ruchomych została wykorzystana ponownie z poprzednich realizacji lub odnowiona. Materiały dobierane przez nas dla Ørsted znajdują wspólny mianownik z założeniami poprzednich realizacji oraz wytycznymi brandowymi. Elementy wykończenia pochodzą z recyklingu, mają atesty środowiskowe, certyfikat np. cradle to cradle lub są wykorzystane ponownie.

Kolorystyka i projektowane kształty wynikają z naszej wieloletniej, ciągle zgłębianej wiedzy bazującej na neuronaukach, wellbeingu, komforcie i wydajności w pracy. To w połączeniu z brandbookiem Love Your Workplace by Ørsted, który mieliśmy okazję kilka lat temu współtworzyć – daje rezultaty biura, które na pierwszym miejscu stawia człowieka.

 

Dane na temat projektu.

powierzchnia: 2400 mkw

czas realizacji: 12 miesięcy

lokalizacja: III piętro w budynku Varso II w Warszawie

zespół projektowy: Zofia Kurczych, Małgorzata Romanowicz

zespół wspierający: Aleksandra Czarnecka, Olga Szadkowska, Daria Żarnoch, Daniel Dziczek, Bogusz Parzyszek

wizualizacje: Paweł Deroń

project management: Damian Cimoch, Jakub Tomczyk / SQ Metre

realizacja powierzchni: Dekorator sp. z o.o.

zespół po stronie Klienta: Weronika Kowalska, Sandra Staros, Jakob Yup Strand Hald, Anna Staermose, Natalia Radecka, Natalia Nocuń, Agnieszka Krawczyk, Mateusz Ducin, Katrine Falkenlove Erichsen 

spacebranding i wayfinding: Damian Bieniek, Piotr Najar / spaceID

zdjęcia: Zofia Kurczych, Tomasz Czuban; zdjecie tytułowe: Martyna Rudnicka

tekst: Zofia Kurczych

 

v