workplace we are

Kraft Office | Strabag Real Estate Warszawa

Kraft Office | Strabag Real Estate Warszawa

#design

Partnerstwo, niezawodność, skromność – oto kluczowe wartości STRABAG Real Estate, które podkreśla ich nowe biuro. W Warszawie zaprojektowaliśmy dopasowaną do charakteru pracy i oddającą inżynieryjno-budowlane DNA marki przestrzeń roboczą „Kraft Office”.


Transparentność układu funkcjonalnego, otwartość przestrzeni oraz podkreślenie tożsamości i dziedzictwa austriackiej firmy za pomocą designu to założenia nowej przestrzeni pracy STRABAG Real Estate opracowane razem z Klientem przez nasz zespół projektantów.

Realizowany przez nas zakres usług to:

 • analiza potrzeb,
 • przekształcenie space planu,
 • koncepcja aranżacji przestrzeni,
 • wytyczne do projektu wykonawczego.

 

 

Polski oddział STRABAG Real Estate zgłosił się do nas z prośbą o rekomendację rozwiązań dla nowego designu ich warszawskiej siedziby. Jednak po paru sesjach dynamicznego projektowania „na żywo” Klientowi na tyle spodobały się nasze pomysły, że zdecydował się na szeroko zakrojoną ingerencję projektową.

 

 

Opracowaliśmy pełną koncepcję z aranżacją wizualno-funkcjonalną, a następnie wytyczne do projektu wykonawczego. Inspiracji szukaliśmy w dziedzictwie firmy ściśle powiązanym z inżynierią i budownictwem. Stąd nazwa projektu: „Kraft Office”. Zmapowaliśmy wartości organizacji, takie jak: partnerstwo, solidarność, zaufanie, skromność, niezawodność, i oddaliśmy je w ponadczasowych, eleganckich materiałach, formach i kolorach podkreślających charakter firmy.

 

 

Kluczowe było dla nas, aby otworzyć i uelastycznić zamknięty układ gabinetów. Chcieliśmy, by przestrzeń stała się bardziej przyjazna pracownikom i skłaniała do częstszych interakcji międzyludzkich. Okazało się to szczególnie wymagającym zadaniem ze względu na niewielkie możliwości interwencji w obowiązujący układ ścian. Udało nam się jednak dzięki znaczącej ilości przeszkleń i re-aranżacji stanowisk pracy.

Nowe biuro STRABAG Real Estate ma obecnie więcej nieformalnych przestrzeni przeznaczonych do interakcji. Pracownicy zyskali też otwarte strefy do współpracy. Obok miejsc pracy przewidziano również chillout room mający służyć tak do odpoczynku, jak i do niezobowiązujących spotkań. Kuchnia połączona wizualnie z jadalnią umożliwia spotkania przy kawie w komfortowej, cichej atmosferze.

 

 

Podkreślenie reprezentacyjnej funkcji biura było dla Klienta jedną z najważniejszych potrzeb, które zaadresować miała re-aranżacja przestrzeni pracy. W odpowiedzi zaprojektowaliśmy recepcję w stylu meet-and-greet. Układ ten pozwala na intuicyjne i profesjonalne przyjmowanie gości, a zabieg ukrycia garderoby w ścianie pozwolił wydzielić też kameralne miejsce, w którym można poczekać na spotkanie w komforcie.

Nowa recepcja, prócz industrialnego sznytu i efektownego przestrzennego brandingu, ma też dodatkową zaletę – inkluzywność. Zaprojektowaliśmy ją tak, by osoby z niepełnosprawnościami mogły być obsługiwane bez przeszkód. Obniżony blat recepcji spełnia wymagania osób na wózkach inwalidzkich, a ruchome kraty pozwalają gościom z ograniczeniami ruchowymi swobodnie przemieścić się do dalszej części strefy wejściowej.

 

 

Projekt wykorzystuje także elementy zrównoważonego podejścia do projektowania oraz idei „less waste”, które od dawna staramy się wdrażać w swoje rynkowe praktyki. Od samego początku projektowania nasi architekci myśleli o minimalizacji śladu środowiskowego. Większość mebli została odnowiona a nie wymieniona, pozostawiono oryginalne instalacje i w miarę możliwości stosowano materiały ekologiczne lub nadają się do recyklingu (sufity z wełny drzewnej, wykładziny bez podkładów bitumicznych).

 

Dzięki pomysłom i kreatywnemu podejściu Workplace oraz zaangażowaniu Tétris nasze biuro zyskało nową odsłonę. Wspólnie stworzyliśmy nowoczesne, zrównoważone i przyjazne środowisku miejsce pracy. – Łukasz Ciesielski, Managing Director, STRABAG Real Estate Warszawa

 

Projekt Kraft Office w liczbach:

 • Metraż: 425 m kw.
 • Liczba pracowników: 26
 • Liczba pięter: 1
 • Lokalizacja: budynek Astoria Premium Offices, Warszawa
 • Czas trwania: sierpień 2019  – kwiecień 2020

Autorzy:

Zarząd Workplace:

 • Bogusz Parzyszek, Co-CEO & Founder
 • Dominika Zielińska, Co-CEO & Head Architect

Zespół projektowy:

 • Michał Pyka, Lead Architect
 • Monika Pietrosian, Architect

Wayfinding & space branding: 

 • Damian Bieniek
 • Piotr Najar

Realizacja: Tetris

Tekst: Mateusz Sikora, Adrianna Kucińska
Zdjęcia: Adam Grzesik

v