workplace we are

Studio jogi | Yoga Republic

Studio jogi | Yoga Republic

#design

Namaste. Zaprojektowaliśmy nowy dom Yoga Republic w sercu Warszawy. Studio przy Placu Zbawiciela to przestrzeń społeczna, w której praktykujący jogę uczniowie spotykają się nie tylko by ćwiczyć, lecz także pogłębiać nieformalne więzi i budować społeczność YR. Lokalizacja nie jest przypadkowa, Zbawix to miejski symbol różnorodności widocznej także wśród ludzi związanych ze szkołą.

 

Studio Yoga Republic to nietypowa dla nas realizacja, jednak ma ona wiele wartości, które promujemy także w naszych praktykach projektowych środowisk pracy. Głównym celem projektu było stworzenie miejsca spotkań, które wspiera kolektywne wartości szkoły. Założenia projektowe dotyczyły naturalności i szczerości designu oraz otwartości przestrzeni.

Efektem ko-kreacyjnego procesu prowadzonego wspólnie z założycielami YR – Przemkiem i Martą – jest wnętrze, które stawia na pierwszym miejscu potrzeby użytkowników: budowanie relacji międzyludzkich oraz komfort osób praktykujących ashtanga joga. Zapraszamy na spacer!

 

 

Wejdź. Przechodząc przez próg zrzucasz pośpiesznie płaszcz. Zaraz zaczynają się zajęcia. Rozglądasz się i czujesz, że trafiłeś do miejsca w którym panuje harmonia, a za zamykającymi się za tobą drzwiami został cały ciężar dnia. Jest przytulnie i przyjaźnie.

Od samego początku projektowania w naszych głowach tak właśnie kształtowało się pierwsze doświadczenie z odwiedzin studia jogi. Tak też wita przedsionek studia Yoga Republic – strefa, która łączy funkcję recepcji i przestrzeni wystawowej. Chcieliśmy aby odwiedzający ten kąt Placu Zbawiciela już od wejścia czuli się tu swobodnie, nieskrępowanie i domowo.

 

 

W trakcie projektowania dla Yoga Republic wspólnie z właścicielami uświadomiliśmy sobie, że to miejsce potrzebuje niezobowiązującej przestrzeni wspólnej dla rozwijania społeczności. Aby dopełnić cele kolektywne, na parterze zaplanowaliśmy strefę kawiarni – w końcu jesteśmy przy Zbawixie, towarzyskim punkcie miasta.

Przestrzeń kawiarniano-networkingowa pozbawiona jest chaosu i zgiełku, umożliwiając chwilę wytchnienia przed zajęciami, bądź tuż po nich. To zielona przestrzeń wspólna, miejsce gotowe na poznawanie nowych ludzi, wymianę doświadczeń i pielęgnację wspólnoty. Zostawcie buty przy wejściu, tam ich nie potrzebujecie.

 

 

Wchodząc po schodach wypełnionych roślinami docieramy do przestrzeni ćwiczeń. Projektując tę strefę aktywności fizycznej odbyliśmy wiele konsultacji z inicjatorami projektu. Ich doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla społeczności YR ukształtowało założenia tej strefy.

Przestrzeń do ashtangi miała kojarzyć się ze spokojem i naturalnością. Nastrojowe wnętrze umożliwia skupienie na aktywności oddechowo-ruchowej w optymalnej temperaturze, oświetleniu i wilgotności – koniecznych przy praktyce tej techniki jogi. Pomaga w tym odpowiednia ilość naturalnej zieleni, urozmaicając wizualnie i łagodząc bodźce docierające do nas z otoczenia. Mimo, że za oknami widać tętniące życiem miasto, w środku jest miejsce na wyciszenie i połączenie swojego ciała i myśli.

 

 

Studio Yoga Republic w warszawskim Śródmieściu jest przestrzenią autentyczną, przedłużeniem osobowości założycieli. Wszędzie są tu figurki, dywany czy indyjskie parawany, które Przemek i Marta przywieźli ze swoich podróży. Ukształtowanie tego miejsca nie byłoby możliwe bez ich wizji i zaangażowania w proces projektowy. Dziękujemy!

 

 

Projekt Yoga Republic w liczbach:

  • Zakres usług: inwentaryzacja, koncepcja designu, proces ko-kreacyjny, projekt wykonawczy
  • Powierzchnia: 300 m kw.
  • Lokalizacja: arkady Placu Zbawiciela, Warszawa
  • Czas trwania: grudzień 2019 – kwiecień 2020

Autorzy:

Zarząd Workplace:

  • Bogusz Parzyszek, CEO & Founder
  • Dominika Zielińska, Co-CEO & Head Architect

Zespół projektowy:

  • Barbara Majerska, Lead Architect
  • Marzena Bednarczyk, Senior Architect
  • Małgorzata Romanowicz, Design Consultant

Tekst: Mateusz Sikora
Zdjęcia: Adam Grzesik

v