workplace we are

Less Waste Office | Nordea

Less Waste Office | Nordea

#design #sustainability #work environment

Pierwsze w Polsce Less Waste Office to biuro, które zostało zaprojektowane w około 80% z materiałów odzyskanych, ekologicznych i z recyklingu. Projekt udowadnia, że projektowanie odpowiedzialne środowiskowo idzie w parze z funkcjonalnością, estetyką i spełnieniem potrzeb użytkowników.

Zero waste, zrównoważony rozwój, odpowiedzialność środowiskowa – to tematy przenikające współczesną gospodarkę i architekturę. My także zaczęliśmy poruszać je publicznie w 2018 r. Brak konkretnych przykładów wdrożenia tych idei w projektach przestrzeni komercyjnych zmotywował nas do zbudowania doświadczenia i wiedzy na własnym przypadku. Zaprojektowaliśmy pierwsze w Polsce, a może w Europie Less Waste Office – projekt biura, który dowodzi, że obniżenie jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne jest korzyścią dla planety i dla biznesu. W tym artykule pokazujemy:

 • dlaczego zrównoważone projektowanie jest tak istotne w branży wnętrz komercyjnych,
 • jakich materiałów i rozwiązań użyliśmy, by zminimalizować ślad środowiskowy,
 • jak wygląda proces projektowy zgodny z ideą less waste.

 

 

Odpowiedzialność i motywacja

Cykl życia przestrzeni biurowej wynosi średnio 5-10 lat. W skali branży architektonicznej można porównać taki projekt do jednorazowej reklamówki. Po tym okresie większość wyposażenia biura kończy jako odpady. Sprawia to, że projekt biura ma cykl linearny, który jest niestety szkodliwy dla przyrody. Według szacunków Environmental Protection Agency, w USA aż do 8,5 miliona ton aktywów biurowych trafia rocznie na wysypiska śmieci.

Jako projektanci jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za funkcjonalność i estetykę, ale także za wpływ naszej pracy na środowisko. Projektując, powinniśmy myśleć o modelu cyrkularnym, który minimalizuje koszty środowiskowe realizacji. Uważamy, że biura i inne przestrzenie komercyjne powinny być projektowane w oparciu o ideę 3R – reduce, reuse, recycle (zredukuj, użyj ponownie, zutylizuj).

 

 

Ponad 2 lata temu o odpowiedzialności środowiskowej i ideologii zero waste mówiło się coraz głośniej. Zainspirowani ekspozycją Stockholm Furniture Fair podejmującą temat odpadów i rozwiązań redukujących ich ilość, chcieliśmy powiększyć naszą wiedzę i  rozpoczęliśmy poszukiwania sposobów na projektowanie w koncepcji 3R.

 

 

Ekologiczny design i zmniejszanie śladu węglowego są popularnymi tematami. Nie było jednak przykładów wdrożenia tych praktyk na większą, komercyjną skalę. Chcieliśmy to zmienić. Postanowiliśmy przetrzeć ścieżki designu wrażliwego na środowisko i zrealizować projekt przestrzeni pracy zgodny z tym podejściem. Tak zaczęła się historia Less Waste Office dla Nordea.

 

 

Do realizacji pomysłu potrzebny był nam taki partner, który w działalność wpisaną ma odpowiedzialność ekologiczną i zaakceptuje ryzyko nowatorskiego pomysłu zmniejszenia odpadów w projekcie biurowym. Taką firmą jest właśnie Nordea – klient dla którego zaprojektowaliśmy ponad 39 tys. mkw powierzchni biurowych w Gdyni, Łodzi i Warszawie. Ich biura mają za zadanie przyciągać talenty. Idea less waste miała wzmocnić identyfikowanie się pracowników z wartościami organizacji, która świadomie podchodzi do problemów ochrony środowiska.

 

 

Czym jest Less Waste Office?

Zaprojektowaliśmy biuro, które udowadnia, że projekt przestrzeni pracy w idei zrównoważonego rozwoju jest możliwy. Projekt, który jest korzyścią dla wszystkich stron – środowiska, człowieka i biznesu. Less Waste Office to 1100 mkw. przestrzeni, gdzie ok. 80% użytych elementów aranżacji to rzeczy odzyskane, z drugiego obiegu i ekologiczne. Co konkretnie zawarte jest w tej liczbie?

 

 

Gdzie jest 20% elementów aranżacji całkowicie nowych? Głównie w strefach pracy indywidualnej, w których są to biurka oraz fotele pracownicze – najbardziej eksploatowane meble w biurze. Uwarunkowane jest to ergonomią – która w trosce o zdrowie pracowników musi być utrzymana na najwyższym poziomie. Standard klienta zakłada, że meble mają być jednakowo funkcjonalne i zapewniać komfort pracy.

 

 

Kreacja koncepcji była wynikiem nietypowego procesu projektowego, przypominającego tworzenie patchworku. Podczas niego dobieraliśmy i „zszywaliśmy” materiały tak, by otrzymać unikatowy design. Elementów wyposażenia szukaliśmy w magazynach, komisach, na portalach ogłoszeniowych. Tak stworzoną stylistykę dopełniliśmy niszowymi, ekologicznymi rozwiązaniami.

 

 

Zachowaliśmy estetykę, znaną klientowi z poprzednich realizacji. Skandynawski styl został ocieplony dzięki różnorodności kolorów, mebli, materiałów i elementów dekoracyjnych. Pobudza to emocje związane z przytulnym domowym zaciszem, czy ulubioną kawiarnią, gdzie przedmioty mają dla nas większy emocjonalny ładunek i nie są bezosobowe. Surowe materiały – cegła i glina – razem z roślinnością dopełniają ideę i tworzą bliższą naturze atmosferę.

 

 

Proces

Projektowanie przestrzeni opartej o zasadę 3R wiązało się z eksperymentalnym dla nas procesem realizacji. By wypełnić projekt ideą less waste i pokazać go jako modelowy przykład, należało udowodnić, że obniżenie kosztu środowiskowego idzie w parze ze spełnieniem standardów biznesowych klienta:

 • budżetem nie większym niż wcześniejsze projekty,
 • 6-cio miesięcznym czasem realizacji,
 • zapewnieniem wygody pracy, komfortu akustycznego oraz dobrego oświetlenia.

 

 

Jak to zrobiliśmy? Jakie są główne różnice między projektowaniem przestrzeni less waste, a standardowego biura?

 1. Research materiałowy. To pierwsza i najważniejsza część procesu. Proces wyszukiwania, głębokiej weryfikacji i testowania ekologicznych rozwiązań, mebli z drugiego obiegu, czy materiałów budowlanych zajmuje więcej czasu niż w standardowym procesie. Jednak wraz z rozszerzaniem takiej bazy wiedzy, kolejne projekty są mniej czasochłonne.
 2. Odwrócone podejście. Koncepcja powstaje na bazie dostępnych materiałów. Wymaga to umiejętności połączenia odpowiednich wymiarów, kolorów i rozwiązań materiałowych, a także większego zaangażowania projektantów i dostawców.
 3. Współpraca i skupienie na idei. Rolą projektanta jest uświadomienie każdej ze stron o istocie projektu. Właściciel budynku, podwykonawcy, dostawca mebli, klient i architekci muszą ściśle współpracować i pamiętać o redukcji odpadów, selekcji rozwiązań generujących najmniejszy ślad środowiskowy i ponownym wykorzystaniu niezużytych materiałów.

 

 

WyzwaNIE

Tworząc Less Waste Office zależało nam na dzieleniu się dobrymi praktykami i edukacji pracowników, przyszłych klientów i całej branży projektowej. Chcemy zmotywować do kolejnych realizacji, które będą miały jeszcze więcej ekologicznych rozwiązań i materiałów certyfikowanych. Chcemy zachęcić do działania w idei zrównoważonego projektowania, które jest przyszłością architektury, designu i tym samym – biznesu. Dla nas, projektantów, to nie wybór, lecz wymóg, który ma pomóc w tworzeniu lepszej, zrównoważonej przyszłości. Każdy z nas powinien pamiętać, że nie ma planety B.

 

Less Waste Office w liczbach:

 • Metraż: 1100 mkw
 • Liczba pracowników: 90
 • Liczba pięter: 1
 • Lokalizacja: Łużycka Office Park, Gdynia
 • Czas projektu: 5 miesiący

 

Zarząd Workplace: 

Dominika Zielińska, Head of Architecture | Managing Partner

Bogusz Parzyszek, CEO | Founder

 

Zespół projektowy Workplace:

Dominika Zielińska, Head of Architecture | Managing Partner

Małgorzata Romanowicz, Senior Architect

Daniel Dziczek, Project Manager | Architect

 

Tekst: Mateusz Sikora

Grafika: Urszula Kuc, Mateusz Sikora

Zdjęcia: Adam Grzesik

 

v