workplace we are

Less Waste Office | Nordea

Less Waste Office | Nordea

#design #sustainability #work environment

Pierwsze w Polsce Less Waste Office to biuro, które zostało zaprojektowane w około 80% z materiałów odzyskanych, ekologicznych i recyklingowych. Projekt ten udowadnia, że odpowiedzialność środowiskowa może doskonale łączyć się z funkcjonalnością, estetyką i zaspokajaniem potrzeb pracowników.

Zero waste, zrównoważony rozwój, odpowiedzialność środowiskowa – to tematy, którymi przesiąkły współczesne ekonomia i architektura. My zaczęliśmy poruszać je publicznie w 2018 r. Brak konkretnych przykładów wdrożenia ekologicznych idei w projektach przestrzeni komercyjnych zmotywował nas do zdobywania wiedzy i doświadczenia na tym polu we własnym zakresie. Stworzyliśmy pierwszy w Polsce (a może i w Europie) Less Waste Office – projekt biura, który dowodzi, że obniżenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne jest korzyścią zarówno dla planety, jak i dla biznesu.

W tym artykule pokazujemy:

 • dlaczego zrównoważone projektowanie jest tak istotne w branży wnętrz komercyjnych,
 • jakich materiałów i rozwiązań użyliśmy, aby zminimalizować ślad środowiskowy,
 • jak wygląda proces projektowy zgodny z ideą less waste.

 

 

Odpowiedzialność i motywacja

Cykl życia przestrzeni biurowej wynosi średnio 5-10 lat. W skali branży architektonicznej można porównać ją do jednorazowej reklamówki. Po tym okresie większość wyposażenia biura kończy jako wyrzucone śmieci. Taki cykl linearny biura jest niestety bardzo szkodliwy dla przyrody. Według szacunków Environmental Protection Agency, w USA aż do 8,5 miliona ton aktywów biurowych trafia rocznie na składowiska odpadów.

Jako projektanci jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za funkcjonalność i estetykę, ale także za wpływ naszej pracy na środowisko. Projektując, powinniśmy myśleć o modelu cyrkularnym, który minimalizuje koszty środowiskowe realizacji. Uważamy, że biura i inne przestrzenie komercyjne powinny być tworzone zgodnie z ideą 3R – reduce, reuse, recycle (redukuj, użyj ponownie, zutylizuj).

 

 

Od ponad 2 lat o odpowiedzialności środowiskowej i ideologii zero waste mówi się coraz głośniej. Zainspirowani ekspozycją Stockholm Furniture Fair podejmującą temat odpadów i rozwiązań redukujących ich ilość, chcieliśmy poszerzyć naszą wiedzę. W związku z tym rozpoczęliśmy poszukiwania sposobów na projektowanie w idei 3R.

 

 

Ekologiczny design i zmniejszanie śladu węglowego są dziś popularnymi tematami. Nie było jednak przykładów wdrożenia tych praktyk na większą, komercyjną skalę. Chcieliśmy to zmienić. Postanowiliśmy przetrzeć ścieżki designu wrażliwego na środowisko i zrealizować projekt przestrzeni pracy zgodny z tym podejściem. Tak zaczęła się historia Less Waste Office dla Nordea.

 

 

Do realizacji pomysłu potrzebny był nam partner, który w działalność wpisaną ma odpowiedzialność ekologiczną i zaakceptowałby ryzyko nowatorskiego pomysłu zmniejszenia produkcji odpadów w projekcie biurowym. Taką firmą jest właśnie Nordea – klient, dla którego zaprojektowaliśmy ponad 39 tys. mkw powierzchni biurowych w Gdyni, Łodzi i Warszawie. Ich biura mają za zadanie przyciągać talenty. Zaadaptowanie przestrzeni w duchu less waste miało wzmocnić identyfikowanie się pracowników z wartościami organizacji, która świadomie podchodzi do problemów ochrony środowiska.

 

 

Czym jest Less Waste Office?

Zaprojektowaliśmy biuro, które udowadnia, że funkcjonalna przestrzeni pracy w idei zrównoważonego rozwoju jest możliwa do zaprojektowania. Znaleźliśmy rozwiązania korzystne dla wszystkich stron – środowiska, człowieka i biznesu. Less Waste Office to 1100 mkw przestrzeni, do aranżacji której w ok. 80% użyto rzeczy odzyskanych, z drugiego obiegu i sprzyjających ekologii.

 

 

Gdzie jest 20% elementów aranżacji całkowicie nowych? Głównie w strefach pracy indywidualnej. Są to przede wszystkim biurka i fotele pracownicze – najbardziej eksploatowane meble w biurze. Uwarunkowane jest to troską o zdrowie pracowników. Dlatego w tym wypadku kierowano się przy wyborze przede wszystkim ergonomicznością. Standard klienta zakłada, że meble mają być zarówno funkcjonalne, jak i zapewniać komfort pracy.

 

 

Ostateczna koncepcja była wynikiem nietypowego procesu projektowego przypominającego tworzenie patchworku. W jego ramach dobieraliśmy i „zszywaliśmy” materiały tak, by otrzymać unikatowy design. Elementów wyposażenia szukaliśmy w magazynach, komisach, na portalach ogłoszeniowych. Tak tworzoną stylistykę połączyliśmy z niszowymi, ekologicznymi rozwiązaniami.

 

 

Zachowaliśmy estetykę znaną klientowi z poprzednich realizacji. Skandynawski styl został ocieplony dzięki różnorodności kolorów, mebli, materiałów i elementów dekoracyjnych. Zaprojektowana przez nas przestrzeń wzbudza emocje związane z przytulnym domowym zaciszem lub ulubioną kawiarnią, gdzie przedmioty mają dla nas osobiste, nie tylko użytkowe, znaczenie. Surowe materiały – cegła i glina – połączone z roślinnością dopełniają tę wizję i tworzą atmosferę bliskości z naturą.

 

 

Proces

Projektowanie przestrzeni opartej o zasadę 3R wiązało się z eksperymentalnym dla nas procesem realizacji. By oddać w projekcie ideę less waste i stworzyć tym samym modelowy przykład takiego projektu, musieliśmy udowodnić, że obniżenie kosztu środowiskowego idzie w parze z potrzebami biznesowymi Klienta, takimi jak:

 • budżet nie większy niż przy wcześniejszych projektach,
 • 6-cio miesięczny okres realizacji,
 • zapewnienie pracownikom wygody pracy, komfortu akustycznego oraz dobrego oświetlenia.

 

 

Jak to zrobiliśmy? Jakie są główne różnice między projektowaniem przestrzeni less waste a standardowego biura?

 1. Research materiałowy. To pierwsza i najważniejsza część procesu. Etap wyszukiwania, głębokiej weryfikacji i testowania ekologicznych rozwiązań, szukania mebli z drugiego obiegu i materiałów budowlanych zajmuje więcej czasu niż w standardowym projekcie. Trzeba też jednak pamiętać, że wraz z rosnącym doświadczeniem ta czasochłonność będzie maleć.
 2. Odwrócone podejście. Koncepcja powstaje na bazie dostępnych surowców. Wymaga to umiejętności połączenia odpowiednich wymiarów, kolorów i rozwiązań materiałowych, a także zwiększonego zaangażowania projektantów i dostawców.
 3. Współpraca i skupienie na idei. Rolą projektanta jest uświadomienie każdej ze stron, co jest istotą projektu. Właściciel budynku, podwykonawcy, dostawca mebli, wreszcie klient i architekci muszą ściśle współpracować i w każdym przypadku pamiętać o redukcji odpadów, promowaniu rozwiązań generujących najmniejszy ślad środowiskowy i ponownym wykorzystywaniu niezużytych do pierwotnych celów materiałów.

 

 

WyzwaNIE

Gdy tworzyliśmy Less Waste Office, zależało nam na dzieleniu się dobrymi praktykami i edukowaniu pracowników oraz przyszłych klientów i całej branży projektowej. Chcemy motywować do kolejnych realizacji, które będą korzystały z jeszcze lepszych ekologicznych rozwiązań i materiałów certyfikowanych. Naszym celem jest zachęcić do działania w idei zrównoważonego projektowania, które jest przyszłością architektury, designu, a tym samym – biznesu jako takiego.

Dla nas, projektantów, to nie wybór lecz konieczność, która ma służyć tworzeniu lepszej, zrównoważonej przyszłości. Każdy z nas powinien pamiętać, że nie ma planety B.

 

Less Waste Office w liczbach:

 • Metraż: 1100 m kw.
 • Liczba pracowników: 90
 • Liczba pięter: 1
 • Lokalizacja: Łużycka Office Park, Gdynia
 • Czas projektu: 5 miesiący

 

Zarząd Workplace: 

 • Bogusz Parzyszek, Co-CEO & Founder
 • Dominika Zielińska, Co-CEO & Head Architect

 

Zespół projektowy Workplace:

 • Dominika Zielińska, Co-CEO & Head Architect
 • Małgorzata Romanowicz, Senior Architect & Design Lead
 • Daniel Dziczek, Project Manager & Architect

 

Tekst: Mateusz Sikora, Adrianna Kucińska

Grafika: Urszula Kuc, Mateusz Sikora

Zdjęcia: Adam Grzesik

 

v