workplace we are

Ørsted – hygge vind

Ørsted – hygge vind

07.11.2023 / Nowe 20 piętro Ørsted w budynku Varso to takie miejsce, gdzie można poczuć się po prostu dobrze. Cała moc doświadczeń płynie z bliskiego człowiekowi designu. Światło naturalne wnika głęboko do wnętrz. Kolory i aura przypominają trochę wiosenny dzień nad morzem.

Ostatnia kondygnacja w tym budynku. Za oknem widać niebo i kolejne warstwy budynków ułożone w linię ekg. Estetyka wnętrz sprawia, że puls jest stabilny. W samym sercu piętra na skrzyżowaniu stref socjalnej i spotkań, na ścianie znajduje się mozaika z turbiną. To wiatrak ułożony z tysięcy odpadów ceramicznych w kolorach zachodzącego słońca. Symbolizuje wartości Ørsted i napędza obecnych tam pracowników oraz gości do działania.

*vind to wiatr po duńsku

Wyzwania i oczekiwania

Ørsted to światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i jedna z najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie. Firma stanęła przed wyzwaniem stworzenia przestrzeni na piętrze 20 budynku Varso II w Warszawie. Głównym celem było zapewnienie różnorodnych miejsc spotkań dla pracowników i gości. Kluczowa była także odpowiednia aranżacja przestrzeni na rzecz pracy w skupieniu oraz dla wybranych zespołów IT. Ørsted potrzebowało miejsca, które nie tylko sprosta potrzebom biznesowym, ale także będzie odzwierciedlać wartości firmy i zaangażowanie w kwestie ekologiczne.

To była kolejna współpraca Ørsted z Workplace, po udanym projekcie na piętrach 13-15 w 2020 roku. Tutaj link do realizacji: https://workplace.pl/pl/story/orsted/. Jesteśmy partnerem, który doskonale rozumie i śledzi rozwijające się standardy designu biur Ørsted. Nasza współpraca obejmuje także uzupełnianie istniejących wytycznych i koncepcji projektowych o nowe rozwiązania, nadając realizacji świeży charakter i wprowadzając lokalne elementy do każdego projektu.

Cele uzupełniające Workplace

  • zaprojektować przestrzeń uwzględniając wytyczne Ørsted (z materiału klienta o nazwie Love Your Workplace)
  • dążenie do minimalizacji wpływu na środowisko, wykorzystując materiały z recyklingu i o niskim śladzie węglowym
  • wdrożyć elementy biophilic design oraz elementy neuronauk, dostosowując je do wytycznych Love Your Workplace, by stworzyć spójną i funkcjonalną przestrzeń

W trakcie realizacji projektu, Workplace korzystało z wiedzy zdobytej podczas wcześniejszych projektów, w tym współpracy z Impronta. Chociaż to nie była bezpośrednia współpraca, to doświadczenie zdobyte przy innych projektach pozwoliło na stosowanie rozwiązań z zakresu projektowania biofilicznego oraz elementów neuronauk.

Rezultat

Użytkownicy zyskali piętro, które jest najwyższym w budynku. Zapewnia niezwykle regenerujące widoki na Warszawę z lotu ptaka. Pozwalają odetchnąć i nabrać perspektywy w ciągu dnia. Nowa przestrzeń stymuluje również rozwój i kreatywność, pozwala poczuć połączenie z miejscem i z organizacją. Pracownicy i ich goście zyskali też miejsce dla siebie, umiejące dopasować się do ich potrzeb. Te mogą być bardzo zróżnicowane w ciągu jednego dnia, zależne od zadania do wykonania. Przestrzeń oferuje możliwość skupienia, odpoczynku i regeneracji, uczestniczenia w burzy mózgów lub schowania się zupełnie w bibliotece na czas pełnej koncentracji myśli. To wszystko wzbogacone byciem w chmurach – filcowych i naturalnych.

Ciekawostki

Biuro na 20 piętrze zyskało charakterystyczną mozaikę nawiązującą do morskiej farmy wiatrowej. Została wykonana z odpadów ceramicznych, nadając im drugie życie. Taki rodzaj sztuki wprowadzonej do wnętrza daje poczucie dumy, że przestrzeń została wykonana mądrze i estetycznie, jednocześnie doskonale ilustrując profil działalności Ørsted.

Polska to dla Ørsted jeden ze strategicznych rynków. W warszawskim biurze zatrudnia już w sumie ponad 700 pracowników.  Wspólnie z Polską Grupą Energetyczną, Ørsted realizuje jeden z największych projektów w obszarze energii odnawialnej w Polsce. Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych.

Autorki i autorzy

Zarząd: Dominika Zielińska i Bogusz Parzyszek

Zespół projektowy: Zofia Kurczych i Małgorzata Romanowicz

Zespół wspierający: Aleksandra Czarnecka, Daniel Dziczek, Olga Szadkowska, Daria Żarnoch, Barbara Majerska

Wizualizacje: Paweł Deroń

Project Management: Jakub Tomczyk i Damian Cimoch / SQ Metre

Zespół po stronie klienta: Sandra Staros, Weronika Kowalska

Space branding i wayfinding: Damian Bieniek, Piotr Najar / spaceID

Zdjęcia: Martyna Rudnicka

Tekst: Bogusz Parzyszek

 

Projekt 

Wielkość: 900 mkw

Czas trwania: 12 miesięcy (2022-23)

Lokalizacja: Varso II / Warszawa

v