workplace we are

Too Good To Go I Biuro z outletu

Too Good To Go I Biuro z outletu

10.10.2022 / Less Waste w praktyce. Jak ocalić biuro przed zmarnowaniem?

Najważniejsze cechy projektu:

  • Rethink, Reuse, Reduce, Recyle – projekt który w znaczny sposób obniża impakt środowiskowy
  • Jak najwięcej elementów z drugiej ręki: meble, materiały akustyczne, a nawet rośliny
  • Możliwie jak najmniejsza ingerencja w tkankę budynku

Too Good To Go – to duński startup, który ratuje jedzenie przed zmarnowaniem. Kiedy na portalu LinkedIn znaleźliśmy informację o tym, że szukają projektanta, który podoła zaprojektowaniu biura w duchu marki – wiedzieliśmy że to wyzwanie dla nas. Filozofia projektowania Less Waste jest bliska sercu Workplace. Wiemy, jak bardzo branża biurowa obciąża środowisko. Przeciętny cykl życiowy wyposażenia biurowego, to tylko 5 do 10 lat. W skali architektury – to długość życia reklamówki. W USA co roku ta branża generuje 8,5 mln ton odpadów. Tyle ważą 164 okręty Titanic. 

Razem z rosnącą świadomością klientów i ich gotowością do zmiany myślenia o procesie projektowym – zmienia się cała dynamika rynku realizacji biur. Za nami kolejna, udana realizacja, która marnuje mniej.

W tym procesie projektowym współpracowaliśmy blisko z ZeroWaste Design – kolektywem wyspecjalizowanym w dostarczaniu rozwiązań Less Waste. W starych kamienicach wyzwaniem jest też akustyka – dlatego do projektu zaprosiliśmy specjalistów od komfortu akustycznego – firmę Ecophon. Wszyscy współpracowaliśmy razem przy tworzeniu Przewodnika Less Waste dla PLGBC, a teraz nadszedł czas aby wykorzystać połączone siły i wspólnie zdobytą wiedzę w praktyce. W projektach tego typu najważniejszy jest sam proces – opiera się on na priorytetyzowaniu rozwiązań i materiałów, które mają jak najmniejszy ślad środowiskowy. Wybiera się takie, które są z “drugiej ręki”, pochodzą z ekspozycji, lub z innego powodu wróciły do producenta. Pierwszeństwo mają materiały certyfikowane i łatwe do recycklingu. Całość projektuje się tak, aby całe biuro było łatwe do przeniesienia lub rozbudowy. 

Pracowaliśmy z klientem w formie warsztatowej, gdzie kolejno akceptowano poszczególne elementy designu. Dzięki skróconemu procesowi decyzji, udawało się szybko pozyskać materiały, które inaczej byłyby niedostępne np. końcówki serii, zwroty, lub materiały z platform recommerce. Rezygnacja z części wizualizacji i zaufanie w końcowy efekt, również znacząco przyspieszyło realizację, a w rezultacie zmniejsza jego koszty. Projektantki najpierw wyszukiwały poszczególne elementy u dostawców – dobierając je tak, aby ich ślad środowiskowy był jak najmniejszy.  W tym projekcie ważne też dla wszystkich był dobrostan pracowników. Chcieliśmy aby czuli się “ jak w domu”. Dlatego w biurze pojawiają się dywany, zamiast typowych wykładzin. A tam gdzie były potrzebne wykładziny, wybrano te bez bitumicznego podkładu, farbowane naturalnie.


W firmie, w której jedzenie gra główną rolę, wspólna jadalnia jest najważniejszym miejscem. Duży wspólny stół i dużo zieleni umilają pracownikom czas, zarówno podczas firmowych spotkań, jak i wspólnych posiłków. Dużo dziennego światła i otwierane okna to kolejne aspekty, które sprzyjają dobremu samopoczuciu. Dzięki otwartości i zaufaniu klienta, udało nam się zrealizować projekt, który w znaczący sposób redukuje ślad węglowy przy jego tworzeniu. A w dodatku, fajnie się tam pracuje.

 

Jeśli chcesz zobaczyć inne nasze realizacje typu Less Waste:

 

Autorzy:

Zarząd: Dominika Zielińska, Bogusz Parzyszek

Zespół projektowy: Dominika Zielińska, Małgorzata Romanowicz, Aleksandra Czarnecka

Wizualizacje: Urszula Kuc-Petelska

Zdjęcia: Bartosz Makowski

Tekst: Aleksandra Pawelska

 

Projekt

Wielkość: ~ 600 mkw

Lokalizacja: Warszawa

v