workplace we are

Workplace wygrywa FRAME Awards! Projekt Workplace dla Arup najlepszy na świecie!

Workplace wygrywa FRAME Awards! Projekt Workplace dla Arup najlepszy na świecie!

20.10.2023 / Workplace pierwszym polskim zwycięzcą prestiżowych FRAME Awards. Eksperci z całego świata docenili projekt warszawskiego biura Arup stworzony z myślą o dobrostanie ludzi i planety.

14 października na gali w Shenzhen w Chinach redakcja magazynu FRAME ogłosiła tegorocznych zwycięzców FRAME Awards. Zaprojektowane przez Workplace warszawskie biuro Arup zwyciężyło w kategorii Small Office – przestrzeni pracy o powierzchni do 2000m2.

– Nasza przyszłość zależy od dobrostanu ludzi i planety. Chcemy, żeby cały rynek oprócz mówienia o zrównoważonym rozwoju, w końcu przeszedł do działania. Ten projekt to przede wszystkim efekt pracy całego zespołu Workplace (Małgorzata Romanowicz, Igor Łysiuk, Olga Szadkowska, Michał Pyka, Basia Majerska) zespołu po stronie Arup oraz wszystkich zaangażowanych w ten proces partnerów. Ta realizacja pokazuje, że gdy łączy się zaufanie z odwagą, wszystko jest osiągalne – mówi Dominika Zielińska, co-CEO and futures designer w Workplace.

FRAME Awards to jedyny globalny konkurs, który docenia nie tylko kreatywność i funkcjonalność wnętrz, a także ich wpływ na ludzi i środowisko. Zgłoszenia oceniane są przez Jury złożone z projektantów – ekspertów z branży, którzy zwracali uwagę na przesunięcie przez Workplace granic w podejściu do projektowania.

– Ta realizacja jest dla nas wszystkich w branży niesamowitym i obszernym pokazem i demonstracją tego, gdzie i w jaki sposób powinniśmy podążać w naszej pracy – tak o projekcie Workplace mówi Lindsay Roth, Design Director w Gensler

– Jednym z najważniejszych zadań Workplace było w tym projekcie odpowiednie zaprojektowanie procesu, uszycie go na miarę celów Arup i zgodnie z naszymi wspólnymi wartościami. – dodaje Dominika Zielińska. – Pozwoliło to w skuteczny sposób włączać zarówno pracowników Arup jak i zewnętrznych partnerów, tworząc multidyscyplinarną grupę wybitnych specjalistów. Było dla nas ważne pokazać, jak ogromnym, światowej klasy potencjałem dysponujemy w naszym kraju.

Biuro dla ludzi i planety

Biuro Arup w Warszawie zaprojektowano z myślą o dobrostanie ludzi i planety. Ko-kreacyjny, interdyscyplinarny proces włączył użytkowników oraz specjalistów z różnych dziedzin. To pionierska wdrożenie projektowania w oparciu o neuronaukę oraz poligon doświadczalny w zakresie zrównoważonego rozwoju i projektowania cyrkularnego.

– Świeży i żywy, z autentycznymi działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju bez rezygnacji z funkcjonalności i ergonomii – tak uzasadnia decyzję Jury Thomas Danet, Design Director w Jones Lang LaSalle. – Dodatkowe pochwały za tak proste, ale tak wydajne półki świetlne.

Zrównoważona przyszłość dzisiaj

Jak stworzyć nowe środowisko pracy dopasowane do dzisiejszych i przyszłych potrzeb?

Potrzebne były otwarte umysły i innowacyjne rozwiązania.

Workplace i Arup zaangażowały w projekt dziesiątki specjalistów m.in. neuronaukowców czy znawców roślin, którzy wspólnie stworzyli nowy standard w projektowaniu przestrzeni biurowej.

Kuluary procesu

Zaczęło się od chęci stworzenia miejsca, które pokaże wartości marki Arup.

Zorientowane na badania Workplace za pomocą współtworzonych z pracownikami prototypów i scenariuszy przyszłości poznało potrzeby pracowników Arup. Następnie zaprosiło do współpracy działającą w obszarze neuronauki Improntę.

Dzięki głębokiemu researchowi oraz selekcji teorii naukowych zdefiniowano wytyczne dotyczące kolorów, geometrii czy oświetlenia, które następnie wykorzystano w procesie projektowania. Te są niebagatelne w tworzeniu przestrzeni przychylnej różnorodnym potrzebom jej użytkowników.

Do zaprojektowania oświetlenia naturalnego i sztucznego zaproszono QLab Laboratory of Light.
W przestrzeni uwzględniono naturalne dla oka oświetlenie, wzmagając ergonomię pracy.

Nowa przestrzeń została zaprojektowana w oparciu o praktyki autorskiej myśli stworzonej na potrzeby projektu: wise design. Oznacza to, że projekt zakładał możliwie maksymalną oszczędność z korzyścią zarówno dla inwestora, jak i środowiska.

W tym celu zdecydowano o pozostaniu w tym samym budynku w kompleksie Gdański Business Center w Warszawie. Arup przeprowadził również ankietę wśród pracowników, która wskazała, że ta lokalizacja pozwala pracownikom na dojazdy transportem publicznym i rowerem ograniczając ślad węglowy i zapewniając pracownikom wygodny dojazd do biura.

Projekt wykonawczy oraz generalne wykonawstwo powierzono Forbis Group. Dzięki temu ten skomplikowany projekt powstał w krótkim czasie.

Ponowne wykorzystanie istniejących elementów konstrukcyjnych i instalacji pozwoliło zmniejszyć budżet realizacji o 20%. A to tylko część oszczędności.

Współpraca z Zero Waste Design pozwoliła do maksimum wykorzystać to, co już wyprodukowane. Około 90% mebli pochodzi z poprzedniego biura Arup lub z drugiego obiegu – dzięki temu były o 35% tańsze. Sufity i wykładziny to materiały naturalne, z recyklingu lub z odzysku.

Concession Europe zrealizowało zabudowy stolarskie, w tym konstrukcje z wykorzystaniem sklejki oraz aneksy socjalne, a także dostarczyło prototypy swoich budek akustycznych. Współpraca już na wczesnym etapie koncepcji pozwoliła zoptymalizować projektowane zabudowy, ograniczając zużycie materiału.

Głównym założeniem projektu było zrównoważone podejście przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pracownikom. W tym celu NAS-DRA Conscious Design zaangażowało się w rozmieszczenie zieleni tak, aby korzystnie wpływała na samopoczucie osób przebywających w przestrzeni. Rośliny umieszczone w strefach regeneracji oczyszczają powietrze i wzmagają spokojną atmosferę. Warsztaty rozsadzania roślin były jednocześnie okazją do integracji pracowników. W części kuchennej powstała farma mikroliści, dzięki której Arup staje się hodowcą własnej żywności.

W projekcie wykorzystano materiały takie jak grzybnia, beton konopny, len i wodorosty. Z grzybni oraz drewnianych stelaży powstały panele akustyczne Foresta opracowane przez Arup we współpracy z włoską firmą Mogu. Studio Tafla wykorzystało pozostałości płytek z procesu budowy do stworzenia wyjątkowej mozaiki. Autorem sufitu z papieru jest Jerzy Łątka. Z kolei za prototypem ścianki działowej do obiegu cyrkularnego stoi polsko-duński startup Mellow Designs. Podnoszące jakość rozwiązania dostarczyli również m.in. Gomar, Flokk, Profim, Spectra, Vank oraz Vetro Systems.

Realizacja umożliwiła stworzenie przestrzeni wrażliwej na potrzeby świata i ludzi. To efekt połączenia kompetencji zaangażowanych stron, leadershipu Arup i wzajemnego zaufania. A przede wszystkim odwagi, która przeobraziła wartości w rzeczywiste miejsce.
Teraz szeroko dzielimy się wiedzą z tego procesu.

Kolejny sukces Workplace we FRAME Awards

Dla Workplace zwycięstwo w kategorii Small Office to nie pierwsze wyróżnienie od magazynu FRAME. W 2020 roku Workplace znalazło się w trójce finalistów Agile Workplace 2.0 Challenge organizowanego wspólnie przez magazyn FRAME i targi Orgatec. Wyzwaniem było przedstawienie wizji miejsca pracy, które byłoby naprawdę zwinne – gdzie pracownicy mieliby bezprecedensową kontrolę nad tym, jak wygląda, czuje i funkcjonuje ich otoczenie.

Przeczytaj opinie Jury na stronie FRAME: https://www.frameweb.com/project/arup-warsaw-office

Przeczytaj Case Study Arup: https://www.arup.com/pl-pl/projects/designing-arup-warsaw-office

 

Osoby i partnerzy zaangażowani w projekt biura Arup

Zespół badawczo-projektowy Workplace:

Dominika Zielińska – co-CEO, futures designer
Małgorzata Romanowicz – Architektka Prowadząca, Specjalistka projektowania Less Waste,
Igor Łysiuk – Architekt i Badacz
Olga Szadkowska – Architektka
Michał Pyka – Architekt
Barbara Majerska – Architektka i Badaczka

Zespół Arup:

Małgorzata Madalińska – PM
Ireneusz Kołodziej – PD
Agnieszka Królikowska – lighting consulting
Marek Skorupa – mechanical consulting

Zaangażowani w realizację:

Arup – najemca, project management, sustainability consulting, mechanical and electrical consulting
Workplace – badania, strategia, projekt w oparciu o uszyty na miarę proces
Forbis Group – generalny wykonawca, projekt wykonawczy
Zero Waste Design – meble ruchome, wykładziny, elementy z upcyclingu
QLAB Laboratory of light – oświetlenie naturalne i sztuczne
Concession Europe – wybrane zabudowy meblowe, budki i panele akustyczne
NAS-DRA Conscious Design – zieleń, hydroponika i farma mikroliści
Impronta – neuronauki w projektowaniu
archi-tektura Jerzy Łątka – sufit z papieru
Studio Tafla – mozaika z materiałów z odzysku
Mellow Designs – prototyp ścianki do obiegu cyrkularnego
Savills Investment Management – zarządzający kompleksem biurowym Gdański Business Center
Vetro Systems – ściany szklane
Profim/Flokk – wybrane meble ruchome
Vank – panele akustyczne z biomateriału
Gomar Plus – wybrane oświetlenie
Spectra Lighting – wybrane oświetlenie

v