workplace we are

Arup – Regenerative Office

Arup – Regenerative Office

29.03.2023 / Nowe biuro Arup w Warszawie zostało zaprojektowane dla dobrostanu ludzi i planety.
Jest ono w ten sposób uosobieniem wspólnych wartości Arup i Workplace.

Celem tego projektu było więcej niż zrównoważony rozwój – była regeneracja. Regeneracja ludzi i planety.

Projekt ten był multidyscyplinarny, łącząc specjalistów z różnych dziedzin. Neuronaukowcy, eksperci od oświetlenia czy od hodowli roślin. Wytyczne neurobiologiczne w zakresie regeneracji zostały przełożone na język estetyczny wpisujący się w markę Arup.

Dziesiątki ludzi – jeden cel

Arup realizuje projekty w 140 krajach na świecie: od Opery w Sydney, przez paryskie Centre Pompidou, po finalizację bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Tym razem Arup podjął współpracę z warszawskim studiem projektowym Workplace, które stanęło przed wyzwaniem zaprojektowania przestrzeni biurowej Arup.

Obie firmy łączy zrównoważone podejście do architektury i budownictwa. Biuro Arup w Warszawie odzwierciedla to podejście. To wynik kreatywnego procesu prototypowania i tworzenia scenariuszy przyszłości tego biura. Dzięki temu powstała przestrzeń, która wspiera jednocześnie regenerację pracowników i dobrostan planety.

Zrównoważona przyszłość dzisiaj

Jak stworzyć nowe środowisko pracy dopasowane do dzisiejszych i przyszłych potrzeb?

Potrzebne były otwarte umysły i innowacyjne rozwiązania.

Workplace i Arup zaangażowały w projekt dziesiątki specjalistów m.in. neuronaukowców czy znawców roślin, którzy wspólnie stworzyli nowy standard w projektowaniu przestrzeni biurowej.

Kuluary procesu

Zaczęło się od chęci stworzenia miejsca, które pokaże wartości marki Arup.

Zorientowane na badania Workplace za pomocą współtworzonych z pracownikami prototypów i scenariuszy przyszłości poznało potrzeby pracowników Arup. Następnie zaprosiło do współpracy działającą w obszarze neuronauki Improntę.

Dzięki głębokiemu researchowi oraz selekcji teorii naukowych zdefiniowano wytyczne dotyczące kolorów, geometrii czy oświetlenia, które następnie wykorzystano w procesie projektowania. Te są niebagatelne w tworzeniu przestrzeni przychylnej różnorodnym potrzebom jej użytkowników.

Do zaprojektowania oświetlenia naturalnego i sztucznego zaproszono QLab Laboratory of Light.

W przestrzeni uwzględniono naturalne dla oka oświetlenie, wzmagając ergonomię pracy.

Nowa przestrzeń została zaprojektowana w oparciu o praktyki autorskiej myśli stworzonej na potrzeby projektu: wise design. Oznacza to, że projekt zakładał możliwie maksymalną oszczędność z korzyścią zarówno dla inwestora, jak i środowiska.

W tym celu zdecydowano o pozostaniu w tym samym budynku – Gdańskim Business Center w Warszawie. Arup przeprowadził również ankietę wśród pracowników, która wskazała, że ta lokalizacja pozwala pracownikom na dojazdy transportem publicznym i rowerem ograniczając ślad węglowy i zapewniając pracownikom wygodny dojazd do biura.

Projekt wykonawczy oraz generalne wykonawstwo powierzono Forbis Group. Dzięki temu ten skomplikowany projekt powstał w krótkim czasie.

Rozbiórka poprzedniej aranżacji została przeprowadzona w sposób selektywny. Ponowne wykorzystanie istniejących elementów konstrukcyjnych i instalacji pozwoliło zmniejszyć budżet realizacji o 20%. A to tylko część oszczędności.

Współpraca z Zero Waste Design pozwoliła do maksimum wykorzystać to, co już wyprodukowane. Około 90% mebli pochodzi z poprzedniego biura Arup lub z drugiego obiegu – dzięki temu były o 35% tańsze. Sufity i wykładziny to materiały naturalne, z recyklingu lub z odzysku.

Concession Europe zrealizowało zabudowy stolarskie, w tym konstrukcje z wykorzystaniem sklejki oraz aneksy socjalne, a także dostarczyło prototypy swoich budek akustycznych. Współpraca już na wczesnym etapie koncepcji pozwoliła zoptymalizować projektowane zabudowy, ograniczając zużycie materiału.

Głównym założeniem projektu było zrównoważone podejście przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pracownikom. W tym celu NAS-DRA Conscious Design zaangażowało się w rozmieszczenie zieleni tak, aby korzystnie wpływała na samopoczucie osób przebywających w przestrzeni. Rośliny umieszczone w strefach regeneracji oczyszczają powietrze i wzmagają spokojną atmosferę. Warsztaty rozsadzania roślin były jednocześnie okazją do integracji pracowników. W części kuchennej powstała farma mikroliści, dzięki której Arup staje się hodowcą własnej żywności.

W projekcie wykorzystano materiały takie jak grzybnia, beton konopny, len i wodorosty. Z grzybni oraz drewnianych stelaży powstały panele akustyczne Foresta opracowane przez Arup we współpracy z włoską firmą Mogu. Studio Tafla wykorzystało pozostałości płytek z procesu budowy do stworzenia wyjątkowej mozaiki. Autorem sufitu z papieru jest Jerzy Łątka. Z kolei za prototypem ścianki działowej do obiegu cyrkularnego stoi polsko-duński startup Mellow Designs. Podnoszące jakość rozwiązania dostarczyli również m.in. GomarProfimSpectraVank oraz Vetro Systems.

Realizacja umożliwiła stworzenie przestrzeni wrażliwej na potrzeby świata i ludzi. To efekt połączenia kompetencji zaangażowanych stron, leadershipu Arup i wzajemnego zaufania. A przede wszystkim odwagi, która przeobraziła wartości w rzeczywiste miejsce.

Arup i Workplace wobec planety

W ramach odpowiedzialności za dobrostan planety Arup ma jasny cel: osiągnięcie neutralności węglowej do 2030 roku. Podczas COP27 Arup zaprezentował bazę emisji CO2 w cyklu życia budynku dla ponad 1000 swoich projektów na świecie. Baza dostarcza danych, które pomagają dekarbonizować budownictwo.

Dlatego już dziś Arup wraz z Workplace policzyło ślad węglowy realizacji swojego biura w Warszawie. Projekt przestrzeni zakłada weryfikację przyjętych rozwiązań.

Po pełnym roku możliwa będzie ocena, jak założenia, takie jak przyjazność ludziom czy oszczędność energii, sprawdzają się w praktyce.

Ta przestrzeń powstała dzięki odwadze myśli i otwartości wobec współpracy, której efekty tworzą nową jakość na rynku biurowym.

 

Zespół badawczo-projektowy Workplace:

Dominika Zielińska

Małgorzata Romanowicz

Igor Łysiuk

Olga Szadkowska

Michał Pyka

Barbara Majerska

Space branding: Tinge

Zdjęcia: Adam Grzesik

 

Zespół Arup:

Małgorzata Madalińska – PM

Ireneusz Kołodziej – PD

Agnieszka Królikowska – lighting consulting

Marek Skorupa – mechanical consulting

 

Zaangażowani w realizację:

Arup – najemca, project management, sustainability consulting, mechanical and electrical consulting

Workplace – badania, strategia, projekt w oparciu o uszyty na miarę proces, rozwiązania regenerujące

Forbis Group – generalny wykonawca, projekt wykonawczy

Zero Waste Design – meble ruchome, wykładziny, elementy z upcyclingu

QLAB Laboratory of light – oświetlenie naturalne i sztuczne

Concession Europe – wybrane zabudowy meblowe, budki i panele akustyczne

NAS-DRA Conscious Design – zieleń, hydroponika i farma mikroliści

Impronta – neuronauki w projektowaniu

archi-tektura Jerzy Łątka – sufit z papieru

Studio Tafla – mozaika z materiałów z odzysku

Mellow Designs – prototyp ścianki do obiegu cyrkularnego

Savills – zarządzający budynkiem Gdański Business Center

Vetro – ściany szklane

Profim – wybrane meble ruchome

Vank – panele akustyczne z biomateriału

Spectra – wybrane oświetlenie

Gomar – wybrane oświetlenie

 

Projekt

Wielkość: 1 800 mkw

Czas trwania procesu: 18 miesięcy

Lokalizacja: Warszawa, ul. Inflancka 4

v