Cambridge Innovation Center Warsaw | Kampus Innowacji
Cambridge Innovation Center Warsaw jest platformą rozwoju ekosystemu innowacyjnego w Warszawie. Warszawski Kampus Innowacji zlokalizowany jest w Varso Place, a jego wielofunkcyjne środowisko pracy umożliwia kolaborację startupów, naukowców i korporacji, budując globalną społeczność innowatorów CIC. Nasz zespół odpowiadał za aranżację wnętrz 6 000 mkw. elastycznych biur CIC Warsaw w tym przestrzeni coworkingowych oraz projekt wykonawczy całego Kampusu Innowacji.
Głównym celem Kampusu Innowacji jest budowanie, wspieranie i promocja innowacji w regionie CEE oraz współpraca z lokalną tkanką innowatorów. Na 6000 mkw. zaprojektowane są elastyczne przestrzenie pracy CIC Warsaw: coworking premium oraz wspólna przestrzeń pracy dla startupów i inwestorów. Prywatne biura, strefy coworkingowe, miejsca do pracy w zespołach, w pełni wyposażone kuchnie, strefy relaksu i różnorodne sale spotkań zapewniają możliwość koncentracji, jednocześnie wspierając spontaniczną wymianę idei i budowanie globalnej społeczności CIC.
Drugą częścią ekosystemu innowacji jest platforma innowacji społecznych District Hall i klub ekosystemu innowacji Trend House, oba zarządzane przez Venture Café Warsaw Foundation.
Przestrzeń zaprojektowaliśmy wspólnie z CIC Design Studio wg. amerykańskich standardów, a projekt wykonawczy wykonaliśmy w technologii BIM. Wykorzystując zagraniczny know-how CIC rozplanowaliśmy przestrzenie z naciskiem na interakcje między ludźmi. Użytkownicy nie zamykają się w swoich pokojach, widać stały przepływ osób w biurze. Pracownicy wpadają na siebie na korytarzach, wspierając tak pożądaną w dzisiejszym dynamicznym środowisku rynkowym serendipity – czyli zdolność dokonywania szczęśliwych odkryć przez przypadek.
Wykorzystaliśmy design jako narzędzie do przekazywania pewnych informacji o firmie budując wokół funkcjonalności warstwę znaczeniową. Podczas projektowania przestrzeni CIC Warsaw postawiliśmy nacisk na koncepcję podkreślającą innowacyjność, którą wnosi marka do lokalnej społeczności. Aranżacja opowiada historię świata nauki i innowacji, nawiązując do wielkich postaci, wynalazców i przełomowych dziedzin.
Jedną z przestrzeni networkingowych nieprzypadkowo nazwaliśmy Leonardo. Inspirowana jest osiągnięciami inżynierii i mechaniki dając namiastkę twórczości największego renesansowego wynalazcy. Różnorodność stref i otwartość tego miejsca naturalnie popycha do spontanicznej wymiany pomysłów. Kto wie, może tych, które kiedyś zmienią nasz świat.
Zielona strefa CIC Warsaw zabiera w podróż po świecie natury i biologii, nawiązując do historii postaci takich jak Jane Goodall, Maria Skłodowska-Curie, czy Charles Darwin. Od dawna propagujemy wykorzystanie roślinności w biurach jako elementu, który znacząco poprawia dobrostan pracowników i wpływa na ich samopoczucie. Lustrzane instalacje roślinne zrealizowane z Florabo sprawiają, że przestrzeń jest sensoryczna, daleka od stereotypu bezosobowych, korporacyjnych biur.
Przestrzeń miejscami „gra” z użytkownikiem np. odwróconą do góry nogami formą domków, przekrzywionymi kształtami czy monochromatycznymi liniowymi elementami. Te wizualne zabiegi nazwaliśmy upside-down & inside-out. Pobudzają one kreatywność i skłaniają do przełamywania schematów myślowych.
Elastyczne przestrzenie do pracy CIC Warsaw pełne są miejsc, w których użytkownicy mogą odbyć nieformalne spotkania. Takie luźne strefy socjalne sprawiają, że wymiana pomysłów jest częstsza i bardziej naturalna. Można tam też odpocząć od pracy i złapać balans psychiczny. Dodatkowo o wellbeing pracowników dbają takie miejsca jak pokój do masażu czy pokój dla matek i dzieci.
Sercem Kampusu Innowacji jest dostępny dla wszystkich District Hall i przestrzeń eventowa. To przestrzeń społeczna z otwartą strefą do pracy, kawiarnią oraz miejscem do networkingu. Kolaborację przedsiębiorców, naukowców i korporacji umożliwia TrendHouse i jego składowe: restauracja, przestrzeń klubowa oraz pokoje kreatywne. Za design tych przestrzeni odpowiadają architekci z mode:lina oraz zespół Venture Café Warsaw Foundation.
Zakres usług:
- Analiza i korekta otrzymanych układów przestrzennych
- Koncepcja designu przestrzeni coworkingowej CIC Warsaw – 6000 mkw.
- Wielobranżowy projekt wykonawczy Kampusu Innowacji (CIC Warsaw, District Hall, Trend House) – 8500 mkw.
- Współzarządzanie procesem i działania optymalizacyjne
Cambridge Innovation Center Warsaw w liczbach:
- Metraż: 8 500 mkw.
- Lokalizacja: Varso Place, Warszawa
- Czas projektu: 18 miesięcy
- Charakter pracy: zróżnicowany, przestrzeń przygotowana na różne potrzeby najemców
Autorzy:
Zarząd Workplace
- Bogusz Parzyszek, Co-CEO & Founder
- Dominika Zielińska, Co-CEO & Head Architect
Zespół projektowy
- Igor Białorucki, Project Lead & Senior Architect
- Marzena Bednarczyk, Design Lead & Senior Architect
- Urszula Dziedzic, Senior Architect
- Agata Smolich, Senior Architect
- Piotr Jabłoński, Architect
- Mariia Shapoval, Architect
- Sylwia Rebelo, Architect
- Kevin Rebelo, Architect
- Barbara Majerska, Architect
- Maciej Kolak, Architect
- Aleksandra Czarnecka, Architect
- Katarzyna Gajewska-Kulma, Senior Architect
- Tomasz Wontor, Senior Architect
- Marcin Biliński, Architect & 3D Visualization Expert
- Paweł Deroń, 3D Visualization Expert
- Rafał Mikulski, Architect & 3D Visualization Expert
Zdjęcia: Adam Grzesik
Tekst: Mateusz Sikora