workplace we are

Dzielimy się wiedzą | Biblioteka 2020

Dzielimy się wiedzą | Biblioteka 2020

#media

Wiemy. 2020 był bękartem wśród wszystkich lat i wywrócił rzeczywistość do góry nogami. Był to ciężki czas dla wielu organizacji. My podeszliśmy do niego jako do wyzwania i w gąszczu wszystkich spekulacji, nietrafionych przewidywań i fałszywych danych postanowiliśmy trzymać obraną ścieżkę edukacyjną. Uważamy, że dzielenie się dobrymi praktykami i transparentność wiedzy były kluczowe w mijającym roku. Sami korzystaliśmy z wielu opracowań, raportów, newsów i wypowiedzi ekspertów z zakresu środowiska pracy, designu, architektury czy przywództwa. Dlatego nie ustawaliśmy w naszych działaniach edukacyjnych. Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie naszych wypowiedzi, działań i wystąpień w roku 2020. Częstujcie się! 

 


 

Jeszcze w 2019 zrealizowaliśmy nasz plan ratowania planety. W styczniu 2020 r. nasz projekt Less Waste Office, pierwsze w Polsce biuro zaprojektowane w 80% odzyskanych i ekologicznych materiałów było nominowane do tytułu Najlepszego Biura w Polsce. Nagrody nie otrzymaliśmy, jednak samo studium przypadku tego projektu posłużyło nam do edukacji branży i wywołało szeroką dyskusję. Podczas #4DesignDays Bogusz i Dominika zarządzający naszym studiem opowiedzieli o kulisach tego projektu. Przeczytajcie pełne case study Less Waste Office i posłuchajcie wywiadu Dominiki.

 

 

W lutym coś pchało nas poza Polskę. Kiedy usłyszeliśmy, że FRAME Magazine wspólnie z targami Orgatec w Kolonii organizuje konkurs Agile Workplace 2.0 nie mogliśmy nie wziąć udziału. Nasze zdolne projektantki opracowały koncepcję, która została wybrana do finału konkursu! O wynikach dowiedziały się w Amsterdamie podczas gali FRAME Awards 2019. Dalej mamy ciarki gdy myślimy o tamtych emocjach! Tutaj podsumowanie napisane przez FRAME.

 

 

Na przełomie marca i lutego pokazaliśmy światu nasz najbardziej zaawansowany do tej pory projekt. Globalne centrum kontroli i cyberbezpieczeństwa nordyckiego banku Nordea w Warszawie miało swoje otwarcie medialne, podczas którego pokazaliśmy dziennikarzom futurystyczne wnętrza i technologiczne niuanse, które mieliśmy przyjemność zaprojektować. Prawie 20 publikacji w ogólnopolskich i światowych mediach pokazało nam jak ważna była to inwestycja. Tutaj możecie przeczytać całą historię projektu, a w stan nieważkości przeniesie Was film stworzony przez Papaya Films.

 

 

Po starcie statku kosmicznego Horizon wskoczyliśmy na deski. Nie pokładu, ale podestów eventowych. Dominika Zielińska, nasza co-CEO podczas Administrative Directors Summit zaprezentowała razem z Bartoszem Barylskim (Head of Workplace, Nordea) studium przypadku Less Waste Office.

Chwilę potem była gościem podczas OKK Design o temacie #komunikacja.

 

 

Przyszła wiosna i pomimo panującej pandemii chcieliśmy pozostać aktywni. W ramach naszej działalności członkowskiej PLGBC wspólnie z HB Reavis zainicjowaliśmy pracę nad raportem Less Waste Office. Dodatkowo Dominika Zielińska dołączyła do grona jurorów konkursu PLGBC Green Building Awards.

Dołączyliśmy także do inicjatywy Polish Architects Declare – jako studio projektowo-badawcze, które chce przyczynić się do rozwoju dobrych, pro-ekologicznych praktyk w pracy naszej i innych.

 

 

Gdy przyszedł czas wakacji nie ulegliśmy pokusie plaż i odpoczynku. Może trochę, bo praca zdalna pozwalała nam łączyć się z różnych zakątków świata.

Na początku lipca odbyło się bardzo ważne dla nas wydarzenie – Design Talks Business Summit organizowane w ramach Gdynia Design Days. I to z naszym udziałem! Dominika Zielińska podczas swojego wystąpienia „Rethink your work” przedstawiła tam naszą filozofię projektową.

Następnie po paru miesiącach współpracy z Leesman w ramach ich globalnej ankiety badającej pracę zdalną i doświadczenia pracowników mogliśmy przedstawić podsumowane wnioski i nasze spostrzeżenia na temat przyszłości biur. Kasia Gajewska-Kulma, liderka naszego zespołu badawczego oraz Bogusz Parzyszek wystąpili w ramach Akademii Najemcy organizowanej przez Walter Herz.

 

 

Kasia kontynuowała wątek podczas międzynarodowej konferencji #WorkFest, która odbyła się w sierpniu. A po tym przyszła jesień. Intensywna jesień.

We wrześniu wspólnie z Profim, Flokk i Greenhat Innovation organizowaliśmy zamknięty warsztat dla liderów branży Human Relations. Dominika, obok badaczki trendów Zuzanny Skalskiej poprowadziła tam warsztat nt. przyszłości pracy.

 

 

Następnie wywiało nas do Łodzi. Tam Dominika zaprezentowała swoje przemyślenia podczas Łódź Design Festival. Tematem był #progres w architekturze i designie. Uważamy, że wystąpienie, które znajdziecie poniżej jest świetnym podsumowaniem ścieżki ideowej Workplace.

 

 

Następnie razem z branżowymi ekspertami z całej Europy nasza co-CEO wzięła udział w debacie na temat koncepcji Space-as-a-Service podczas konferencji Global PropTech.

 

 

Październik rozpoczął się 10. PLGBC Green Building Symposium. Tam nasz projekt Less Waste Office został wyróżniony w konkursie PLGBC Green Building Awards 2020, a Dominika wzięła udział w debacie o tym samym tytule.

 

 

W międzyczasie wspólnie z Knight Frank i PLGBC przeprowadziliśmy ankietę nt. zrównoważonych biur. Było to podstawą raportu „Less Waste w biurze”. Pełna wersja dostępna tutaj: https://raporty.knightfrank.com.pl/biuro_lesswaste_2020

Kolejnym eksperckim wkładem był raport Innogy o kierunkach rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych. Przedstawiliśmy tam temat zrównoważonego projektowania przestrzeni pracy. Pełny raport Innogy pod tym linkiem.

Kontynuując szerzenie wiedzy w zakresie ekologicznych praktyk pojawiliśmy się na kolejnym wydarzeniu, które – nie ukrywajmy – było dla nas zaskoczeniem. Dostaliśmy zaproszenie od Change Pilots do udziału w panelu podczas targów EkoSfera organizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Całe wydarzenie dostępne jest tutaj, a nasz panel zaczyna się w 5:18:25.

Sezon eventowy zakończyliśmy wystąpieniem naszego #dynamicduo podczas Kongres Kadry – HR Serca i rozumu. Tym razem było o pracowniku przyszłości i jego potrzebach.

 

 

Doba pracy hybrydowej, którą przyspieszył światowy lockdown sprawiła, że Workplace obrało jeszcze bardziej strategiczno-badawczy kierunek swoich działań. Zaczęliśmy się pozycjonować nie tylko jako studio projektowe, ale przede wszystkim firma, w której podstawą projektowania są dane i badania środowisk pracy – czy prowadzone przez nas, czy przez jednego z naszych strategicznych partnerów (m.in. Leesman, workingwell). Pod koniec listopada udało nam się przedstawić case study ważnego projektu dla Archicom. Ważnego, bo pokazuje jak od podszewki wygląda proces badań i tworzenia strategii środowiska pracy. Tutaj możecie się z nim zapoznać.

 

 

Rok 2020 zwieńczyliśmy dwoma ważnymi wątkami edukacyjnymi. Skanska poprosiła nas o zaprezentowanie naszych wniosków z projektów badawczych prowadzonych przez nas w Polsce i odpowiedź na pytanie „jak efektywnie zaprojektować hybrydowe miejsce pracy”.

Z kolei nasz były klient OLX Polska opracował raport „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”, w którym Dominika jest jednym z głosów eksperckich. Raport do pobrania tutaj: https://praca.olx.pl/rekruter/post/wizje-przyszlosci-rynku-pracy-w-nowym-raporcie-olx

 

 

Wow, sami nie spodziewaliśmy się, że będzie tego aż tak dużo. Jedno jest pewne – rok 2020 kończymy z motywacją do dalszego szerzenia wiedzy!

 

*Zdjęcia i mat. wizualne dzięki uprzejmości partnerów i organizatorów wydarzeń. 

v