workplace we are

Dzielimy się wiedzą | Biblioteka 2020

Dzielimy się wiedzą | Biblioteka 2020

#media

Tak, 2020 otworzył puszkę Pandory i wywrócił rzeczywistość do góry nogami. Był to ciężki czas dla wielu organizacji, lecz my podeszliśmy do niego jako do wyzwania. W gąszczu spekulacji, nietrafionych przewidywań i fałszywych danych postanowiliśmy trzymać się wcześniej już obranej ścieżki edukacyjnej. Uważamy, że dzielenie się dobrymi praktykami i transparentność działań opartych na zgromadzonej wiedzy były dla nas kluczowe w mijającym roku. My również nieraz korzystaliśmy z opracowań, raportów, newsów i wypowiedzi ekspertów z zakresu środowiska pracy, designu, architektury czy przywództwa – dlatego teraz sami nie ustawaliśmy w działaniach edukacyjnych. Teraz przygotowaliśmy dla was podsumowanie naszych działań i wystąpień z 2020 roku. Miłej eksploracji! 

 


 

Jeszcze w 2019 zaczęliśmy realizować nasz plan ratowania planety. W styczniu 2020 nasz projekt Less Waste Office – pierwsze w Polsce biuro zaprojektowane w 80% z odzyskanych i ekologicznych materiałów – był nominowany do tytułu Najlepszego Biura w Polsce. Nagrody nie otrzymaliśmy, jednak samo studium przypadku przysłużyło się branży i wywołało szeroką dyskusję. Podczas #4DesignDays Bogusz i Dominika, zarządzający naszym studiem, opowiedzieli o kulisach naszego projektu.

W wolnej chwili przeczytajcie pełne case study Less Waste Office i posłuchajcie wywiadu Dominiki.

 

 

W lutym coś pchało nas poza polskie granice. Kiedy usłyszeliśmy, że FRAME Magazine wspólnie z targami Orgatec w Kolonii organizują konkurs Agile Workplace 2.0, nie mogliśmy nie wziąć w nim udziału. Nasze zdolne projektantki opracowały koncepcję, która dostała się do finału konkursu. Wyniki poznaliśmy w Amsterdamie podczas gali FRAME Awards 2019Tutaj podsumowanie od FRAME.

 

 

Na przełomie marca i lutego przedstawiliśmy światu najbardziej zaawansowany projekt, jaki do tej pory stworzyliśmy. Globalne centrum kontroli i cyberbezpieczeństwa nordyckiego banku Nordea w Warszawie miało swoje otwarcie medialne, w ramach którego pokazaliśmy dziennikarzom zaprojektowane przez nas futurystyczne wnętrza i technologiczne niuanse. Prawie 20 publikacji w ogólnopolskich i światowych mediach najlepiej świadczy o tym, jak ważna była to inwestycja. Tutaj możecie przeczytać historię projektu, albo sami przenieść się w stan nieważkości, oglądając stworzony przez Papaya Films materiał wideo.

 

 

Po starcie statku kosmicznego Horizon wskoczyliśmy na deski. Nie mostku kapitańskiego, ale podestów eventów branżowych. Dominika Zielińska, nasza co-CEO podczas Administrative Directors Summit zaprezentowała razem z Bartoszem Barylskim (Head of Workplace, Nordea) studium przypadku Less Waste Office.

Chwilę potem była gościem podczas OKK Design #komunikacja.

 

 

Wiosną, mimo panującej pandemii, chcieliśmy pozostać aktywni. W ramach naszej działalności członkowskiej w PLGBC wspólnie z HB Reavis zainicjowaliśmy pracę nad raportem Less Waste Office. Dodatkowo Dominika Zielińska dołączyła też do grona jurorów konkursu PLGBC Green Building Awards.

Włączyliśmy się również w inicjatywę Polish Architects Declare jako studio projektowo-badawcze, które chce przyczyniać się do rozwoju dobrych, pro-ekologicznych praktyk w pracy naszej i innych.

 

 

Gdy przyszedł czas wakacji, nie ulegliśmy pokusie odpoczynku – chociaż dzięki pracy zdalnej mogliśmy współpracować z różnych zakątków świata.

Na początku lipca odbyło się bardzo ważne dla nas wydarzenie: Design Talks Business Summit organizowany w ramach Gdynia Design Days. Dominika Zielińska podczas swojego wystąpienia „Rethink your work” przedstawiła tam naszą filozofię projektową.

Po kilku miesiącach współpracy z Leesman mogliśmy przedstawić podsumowanie wniosków i nasze spostrzeżenia na temat przyszłości biur, dzięki ich globalnej ankiecie badającej pracę zdalną i doświadczenia pracowników. Kasia Gajewska-Kulma, liderka naszego zespołu badawczego, oraz Bogusz Parzyszek wystąpili z nimi w ramach Akademii Najemcy organizowanej przez Walter Herz. Kasia kontynuowała potem wątek w sierpniu podczas międzynarodowej konferencji #WorkFest.

 

 

A potem przyszła jesień. Intensywna jesień.

We wrześniu wspólnie z Profim, Flokk i Greenhat Innovation organizowaliśmy zamknięty warsztat dla liderów branży Human Relations. Dominika, obok badaczki trendów Zuzanny Skalskiej, poprowadziła tam warsztat dotyczące przyszłości pracy.

 

 

Następnie znaleźliśmy się w Łodzi. Tam Dominika zaprezentowała swoje przemyślenia podczas Łódź Design Festival. Tematem był #progres w architekturze i designie. Uważamy, że wystąpienie, które znajdziecie zalinkowane poniżej, jest świetnym podsumowaniem ścieżki ideowej Workplace.

 

 

Nasza co-CEO wzięła też udział w debacie razem z branżowymi ekspertami z całej Europy na temat koncepcji Space-as-a-Service podczas Global PropTech.

 

 

Październik rozpoczął się dla nas 10. PLGBC Green Building Symposium. Tam nasz projekt Less Waste Office został wyróżniony w konkursie PLGBC Green Building Awards 2020, a Dominika wzięła udział w debacie o tym samym tytule.

 

 

W międzyczasie wspólnie z Knight Frank i PLGBC przeprowadziliśmy ankietę nt. zrównoważonych biur. Stała się ona podstawą raportu Less Waste w biurze, którego pełna wersja dostępna jest tutaj: https://raporty.knightfrank.com.pl/biuro_lesswaste_2020

Kolejnym eksperckim wkładem był raport Innogy o kierunkach rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych. Przedstawiliśmy tam temat zrównoważonego projektowania przestrzeni pracy. Pełen raport Innogy pod tym linkiem.

Kontynuując szerzenie wiedzy w zakresie ekologicznych praktyk w designie, pojawiliśmy się na kolejnym wydarzeniu, na które zaproszenie – nie ukrywamy – było dla nas zaskoczeniem.  Dostaliśmy zaproszenie od Change Pilots do udziału w panelu podczas targów EkoSfera organizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nagranie z wydarzenia dostępne jest tutaj (nasz panel zaczyna się w 5:18:25).

Sezon eventowy zakończyliśmy wystąpieniem naszego #dynamicduo podczas Kongresu Kadry – HR Serca i Rozumu. Tym razem mówiliśmy o pracowniku przyszłości i jego potrzebach.

 

 

W dobie pracy hybrydowej, której nadejście przyspieszył światowy lockdown, Workplace obrało jeszcze bardziej strategiczno-badawczy kierunek działań. Zaczęliśmy się pozycjonować nie tylko jako studio projektowe, ale przede wszystkim firma, w której podstawą stanowią dane i badania środowisk pracy – czy to prowadzone przez nas, czy też przez jednego z naszych strategicznych partnerów (m.in. Leesman, Workingwell).

Pod koniec listopada udało nam się przedstawić case study ważnego projektu stworzonego dla Archicom. Ważnego – bo pokazującego, jak od podszewki wygląda proces badań i tworzenia strategii środowiska pracy (zapoznacie się z nim TUTAJ).

 

 

Rok 2020 zamknęliśmy, szykując się do dwóch kolejnych przedsięwzięć edukacyjnych: Skanska poprosiła nas o zaprezentowanie naszych wniosków z projektów badawczych prowadzonych przez nas w Polsce oraz o odpowiedź na pytanie: jak efektywnie zaprojektować hybrydowe miejsce pracy?”

Z kolei nasz były klient – OLX Polska – opracował w tym czasie raport „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know-How 2021”, w którym Dominika wypowiedziała się jako jednen z głosów eksperckich. Raport do pobrania tutaj: https://praca.olx.pl/rekruter/post/wizje-przyszlosci-rynku-pracy-w-nowym-raporcie-olx

 

 

 

Sami nie spodziewaliśmy się, że będzie tego aż tak dużo. Jedno jest pewne – rok 2020 kończymy z motywacją do dalszego szerzenia wiedzy!

 

*Zdjęcia i mat. wizualne dzięki uprzejmości partnerów i organizatorów wydarzeń. 

v